"Kdo má deset tisíc hrubého, najde v peněžence o 150 korun víc," popsal zjednodušeně dopady zákona ministr financí Miroslav Kalousek. Odvody se podle něj sníží všem, a to i těm, kteří již nyní díky daňovým slevám daně neplatí.

Kalousek dále uvedl, že novela nebude mít dopad na příjmy krajů a obcí, protože snižuje pouze odvody na sociální pojištění, které jsou výlučným příjmem státu. Daň z příjmu je naproti tomu daní sdílenou a část z jejího výnosu dostávají také kraje, města a obce.

Podle dosud platného zákona měla od příštího roku klesnout zaměstnancům a podnikatelům sazba daně z příjmu na 12,5 procenta. Současně s tím se ale měly snížit slevy na dani tak, že by někteří měli zaplatit na daních více než letos.

Proto ministerstvo financí přišlo s novelou. Vláda navrhla sazbu zachovat v současné výši s tím, že se odvody na sociálním pojištění sníží o 1,5 procenta.

Poslanci novelu zákona schválili v polovině prosince na jedné z mimořádných schůzí Sněmovny. Pokud novelu podepíše prezident Václav Klaus, mohla by začít platit již od příštího roku.