"Chápu výroky pana Topolánka jako výraz obavy z mé přítomnosti na kongresu," řekl Klaus.

Topolánek o víkendu v televizním diskusním pořadu TV Prima Partie prohlásil, že Klaus podle něj svým přístupem nedokáže způsobit rozklad ODS. "Já v této chvíli si nemyslím, že jeho podpora v ODS i těch jeho názorů, které on prezentuje, je taková, jak se obecně soudí," řekl Topolánek.

Klaus minulý týden naznačil, že by se mohl s ODS rozejít definitivně a podpořit jakousi novou, euroskeptickou stranu. Topolánek na to reagoval prohlášením, že to chápe jako Klausovo odmítnutí účastnit se kongresu.

V médiích se minulý týden objevily spekulace, že Klaus ODS, jejímž je čestným předsedou, opustí a naměruje svou náklonost k nové euroskeptické straně, o jejímž vzniku se taktéž spekuluje.

Topolánek očekává rozhodnutí na poslední chvíli

Premiér Topolánek na pondělní tiskové konferenci po zasedání vlády řekl, že prezidenta na kongres pozval, doposud však prý nedostal "standardní odpověď", jak však připustil, mohla tato mezitím dorazit do hlavní kanceláře strany.

"Z toho, co se děje, usuzuji, že to rozhodnutí padne možná na poslední chvíli," dodal premiér a předseda ODS.

Na víkendovém kongresu nejsilnější vládní strany se bude rozhodovat o novém vedení. O post předsedy se prozatím ucházejí úřadující šéf Topolánek a pražský primátor Pavel Bém.