Ministerstvo spravedlnosti a česká vláda projednávají novelu exekučního řádu, jež by znamenala pozitivní změny pro dlužníky. Podnětem k tomu bylo několik stížností na nesmyslná exekuční řízení, při nichž byl postiženým zabavován majetek v řádu miliónů korun, i když dlužili jen několik stovek.

Takové nařízení se týká i Martina Lisce, který před časem nezaplatil Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) pojištění. Z penále se částka vyšplhala na 16 tisíc. Když dostal dopis, jehož obsahem byla exekuce prodejem nemovitosti, rozhodl se jednat.

"Každá nemovitost se pohybuje v řádu miliónů korun i s pozemky, což je vůči 16 tisícům značný nepoměr, " rozhorlil se Lisec a oslovil ministerstvo spravedlnosti se stížností, zda vymahatelé dluhu nepostupují v rozporu s exekučním řádem.

Exekuční řád města Kocourkova

Případ pana Lisce má tragikomickou dohru v tom, že v účetnictví VZP byla zjištěna chyba. Dluh nečiní 16 tisíc korun, ale pouhých 116 Kč. Exekuci přesto nikdo nezrušil a s domem není už dva roky možno nakládat do doby, než bude exekuce dořešena.

Příkaz k prodeji domu vydal exekutor Jiří Doležal, v úterý však nebyl ve své kanceláři a jeho asistentka mu odmítla zavolat.

Exekutoři by se přitom měli řídit zásadou přiměřenosti, kterou letos připomněl i mluvčí exekutorské komory Pavel Kočiš, když v březnu v kauze exekuce na Pražský hrad ujišťoval, že není možné kvůli miliónovému dluhu prodávat majetek v řádu desítek miliard.

Případy, kdy exekutor zablokoval majetek v nepoměrně vyšší hodnotě ve srovnání s dlužnou částkou, však nejsou ojedinělé. Karlovy Vary například dlužily osm a půl tisíce korun, exekutor městu zablokoval majetek za šest miliard. Podobně dopadlo i ministerstvo obrany, a to kvůli pouhým šestnácti stovkám.

Pospíšil: Nejprve se mají dlužníkovi peníze srážet z účtu

Ministerstvo spravedlnosti už připravilo změny v exekučním řádu. Exekutor tak bude moci zabavit majetek v hodnotě, která je adekvátní dluhu.

"Další novela, která je nyní projednávána vládou, tento princip dále posiluje, kdy jasně říká, že nejprve se mají dlužníkovi srážet peníze z účtu," slíbil Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti (ODS).

Otázkou je, kdy budou změny odsouhlaseny, neboť nespravedlivě potrestaných dlužníků se zabaveným majetkem přibývá.