Sociální demokraté mohli uzavřít koalici s jakýmkoliv subjektem. Komunisty však z koaličních jednání vyloučili, Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj zase odmítli vládnout společně s ODS.

Rozhodnutí ČSSD budoucí hejtman Stanislav Mišák komentoval s tím, že k dohodě na široké koalici je právě vedlo vymezení se některých stran ze spolupráce s jinými. "Je to možná překvapivé, ale ČSSD naplní svůj volební program, a tedy i svůj závazek vůči voličům, právě v koalici s ODS a KDU-ČSL," sdělil Mišák.

Na nedělním jednání přitom starostové nabídli ČSSD, aby vládla samostatně za podpory starostů. Vítězové voleb ale nakonec zvolili širokou koalici. Předvolební sliby přitom hodlají dodržet. V nemocnicích vlastněných Zlínským krajem zruší regulační poplatky.

Všechna čtyři zdravotnická zařízení, jež za vlády ODS změnily právní formu z příspěvkových organizacích na akciové společnosti, transformují na neziskové organizace. A zabrání privatizaci sociálních služeb zřizovaných Zlínským krajem.

Lídr starostů pochybuje o smyslu voleb

Lídr starostů Petr Gazdík řekl, že vzhledem ke koaliční dohodě pochybuje o smyslu voleb, když došlo jen k záměně několika kanceláří mezi dosavadními představiteli kraje. "Je úsměvné pozorovat, jak ODS bude na krajské úrovni rušit poplatky ve zdravotnictví, které zavedla na národní úrovni, anebo převádět nemocnice zpět na neziskové organizace, které v minulém období převedla na akciovky," podotkl.

Mišák dnes připomněl, že komunisté i starostové mají možnost se významně podílet na řízení Zlínského kraje, a to prostřednictvím předsednictví ve výborech zastupitelstva.

V zastupitelstvu Zlínského kraje občanští demokraté obsadí 11 křesel, lidovci šest a komunisté a Starostové pro Zlínský kraj po pěti.

Zlínský kraj není jediným, kde se vítězná ČSSD rozhodla uzavřít koalici s ODS a KDU-ČSL. Stejné partnery si dnes zvolili i zástupci sociální demokracie v Olomouckém kraji. Předseda ČSSD Jiří Paroubek přitom ještě v sobotu připomněl, že jen zcela výjimečně by měla sociální demokracie jít do koalice s občanskými demokraty jako svým největším soupeřem, protože by jí to zkomplikovalo situaci před volbami do sněmovny.

Kdo bude vládnou v krajích
Kraj
kdo povládne v kraji
KarlovarskýČSSD v koalici s KSČM a hnutím Doktoři za uzdravení společnosti
Plzeňský
menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM
Ústecký
nerozhodnuto
Jihočeský
nerozhodnuto
Středočeský
menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM
Liberecký
nerozhodnuto
KrálovehradeckýČSSD v kolici s KDU-ČSL a SNK-ED
Pardubický
ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj
Vysočina
menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM
Jihomoravský
nerozhodnuto
Olomoucký
ČSSD s KDU-ČSL a ODS
Moravskoslezský
ČSSD v koalici s KSČM
ZlínskýČSSD v koalici s ODS a KDU-ČSL