"Považuji za absurdní kontrolovat zimní výbavu v dobách, kdy je třeba 11 a více stupňů. Období dejme tomu od 1. listopadu do konce března stanovit pro povinnou zimní výbavu respektive povinné zimní pneumatiky by bylo ideální,“ řekl Tržil pro Z1.

Podobný režim platí například v sousedním Rakousku, kde jsou zimní pneumatiky zavedeny zákonem na celé zimní období.

Ministerstvo dvakrát narychlo změnilo názor

Ministerstvo dopravy původně ujišťovalo, že na dálnicích značka Zimní výbava letos vůbec nebude. Koncem října se náhle rozhodlo je na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou rozmístit s tím, že při teplé zimě jejich platnost silničáři přeruší přeškrtnutím oranžovými nalepovacími reflexními páskami.

 :. Otočená značka Zimní výbava u dálnice D1
foto: Právo/Jiří jíra

Nyní ministerstvo opět koketuje s myšlenkou umístit pod značky Zimní výbava na D1 dodatkové tabulky s nápisem Platí jen při teplotách pod pět stupňů Celsia.

"Značky Zimní výbava začnou na D1 platit až v případě, že začne hustě sněžit nebo když venkovní teplota klesne na méně než pět stupňů,“ řekl ve čtvrtek Právu mluvčí MD Karel Hanzelka.

Značka Zimní výbava už na některých místech platí

Na modré značce Zimní výbava je zobrazen automobil a pod ním symbol sněhové vločky. Pokud není dodatkovou tabulkou stanoveno jinak, platí tato značka od 1. listopadu až do 30. dubna.

Řidičům osobních i nákladních motorových vozidel, která mají nejméně čtyři kola, značka přikazuje pokračovat v jízdě jen se zimními pneumatikami. V případě, že silnici pokrývá souvislá sněhová vrstva, však stačí na letní gumy navléci řetězy.

:. Nová dopravní značka přikazující použití zimních pneumatik.

Když policisté řidiče přistihnou, že povinnosti vyplývající ze značky Zimní výbava porušil, hrozí mu jeden trestný bod v rámci bodového systému a bloková pokuta až 2000 korun. "Policisté to však mohou řešit i pouhou domluvou,“ ujistil Hanzelka.

Správci silnic nižších tříd už značky Zimní výbava na některých místech rozmístili. Jsou zejména ve výše položených oblastech Pardubického, Olomouckého a Libereckého kraje. Kde všude už značky Zimní výbava v Česku jsou, však zatím nelze přes sliby ministerstva dopravy zjistit.