„Ministr Julínek neodstoupí. Reforma je krok správným směrem a vše bude pokračovat. Návrhy dalších reformních zákonů jsou v legislativní radě vlády. Nic se na nich nemění,“ řekl Právu v pondělí Tomáš Cikrt, mluvčí ministra Julínka.

Reagoval tak na slova místopředsedy zdravotního výboru Sněmovny Borise Šťastného (ODS), který v pondělním Právu uvedl, že kdyby on byl v kůži ministra Julínka, „neváhal bych uznat evidentní podíl na volební porážce a svým odchodem bych se snažil v nelehké situaci pomoci především ODS samotné.“

Julínkův mluvčí Cikrt k těmto slovům řekl: „Ministr Julínek je sám ve své kůži. Sám si ručí za to, co dělá a odstupovat nehodlá. V této zemi není lehké prosazovat jakékoliv reformní změny, natož pak ve zdravotnictví, kterému rozumí každý. Tedy alespoň si to myslí. Ještě není pan Šťastný v kůži pana Julínka. Až bude, tak pocítí, čemu ta kůže je všemu vystavena,“ řekl Cikrt.

Lidovci i Zelení ale už dříve dali Julínkovi jasně na srozuměnou, že návrhy zákonů, které předložil legislativní radě vlády jsou pro ně nepřijatelné a v této podobě je nepodpoří.

Totéž řekla i opozice. Julínek už Právu také přiznal, že schválení těchto zákonů se nestihne do konce roku, tak jak původně přemýšlel, a že reforma zdravotnictví od 1. ledna nebude a pokud bude, tak nejdříve od jarních měsíců. To by ale znamenalo, že by ji poslanci museli schválit, což se zdá po vítězných volbách ČSSD dost málo pravděpodobné.