Po vyřízení formalit by si Jeniffer měli převzít na hranicích pracovnice sokolovské sociálky. Ještě začátkem letošního roku tvrdil ředitel tachovského dětského domova Zdeněk Gaudek, že matku Jeniffer v Německu navštívil a že je tam všechno v naprostém pořádku.

Dokonce inicioval soudní řízení na zrušení ústavní výchovy. Jeho slova o zázračném napravení matky si nechala prověřit v Německu soudkyně Hana Matějková, která má případ Soni Imrichové na starosti. Zjistila, že skutečnost je jiná. "Němečtí úředníci museli matce dceru odebrat. V současné době je v náhradní péči. Pracovnice oddělení péče dítě sokolovského městského úřadu jsou v kontaktu s německými kolegy a domlouvají možnost předání dítěte z Německa do České republiky“ upřesnila soudkyně.

Z výsledků šetření, které v Německu prováděli pracovníci organizace péče o dítě, vyplývá, že matka ještě více propadla alkoholu a opilecké hádky s přítelem jsou na denním pořádku. „Dítě ji odebrali, když odjela s mužským doprovodem do kasina v Čechách. Měla by nastoupit protialkoholní léčbu, jenže tu jí nikdo v Německu nezaplatí, protože nemá nárok na sociální dávky,“ doplnila soudkyně.

Dítě chodila navštívit opilá

Soňa Imrichová, která do ústavu musela odložit postupně pět svých dětí, unesla nejmladší dceru Jeniffer v říjnu 2006. Odjela s ní ke svému příteli do německého Rehau. Zpočátku se čeští úředníci mohli přetrhnout, aby dítě od nezodpovědné matky dostali zpět. „Chodila za dětmi na návštěvu opilá. Někdy byla v takovém stavu, že jsme jí je nemohli půjčit ani na vycházku,“ charakterizoval ženu krátce po únosu ředitel Gaudek.

Stejný úředník ale o rok později o ženě hovořil jako o vzorné matce. Všechny připravené podklady pro vydávací řízení strčil do šuplíku a soudu doručil návrh matky na zrušení rozhodnutí o ústavní výchově Jeniffer a vrácení dítěte zpět matce podpořil.

Obrat o 180 stupňů

Obrat o sto osmdesát stupňů Gaudek učinil poté, co osobně v doprovodu jedné své podřízené Soňu Imrichovou loni na vánoce v Německu navštívil.

"Bydlí v bytě 1+1, docela pěkně zařízeném. Jeniffer si už na matku i na nové prostředí zvykla. Matce jsme proto nechali podepsat návrh na zrušení ústavní výchovy. Chystá svatbu s německým přítelem, aby mohli pobírat sociální dávky,“ vysvětlil tehdy Gaudek, co ho vedlo k tak zásadní změně názoru na matku.

Imrichová chce zpět do výchovy pouze Jeniffer, jejímž biologickým otcem má být právě její německý přítel. O ostatní své děti zájem nemá. Zpráva od německé sociálky jí ale zřejmě definitivně zavřela cestu zpět ke své dceři Jeniffer. Soud pravděpodobně její návrh na zrušení ústavní péče zamítne