Pro pozměňovací návrh hlasovali kromě předkladatelky Aleny Páralové a Juraje Ranince také rebelové ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Jan Klas.  

Přijetí pozměňovacího návrhu vyvolalo v řadách koalice rozruch. ODS si vzala přestávku na poradu klubu a dvacet minut řešila vzniklou situaci, kdy díky hlasování rebelů z jejích řad návrh prošel. Nakonec se občanští demokraté dohodli, že novelu zákona nepotopí a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se problém pokusí vyřešit v Senátu.

"Bavili jsme se o tom, zda v této podobě, ve chvíli, kdy pozměňovací návrh zvyšuje mandatorní výdaje o 5 miliard korun, jestli podpoří ten návrh zákona jako takový jako koalice. Shodli jsme se na tom, že ano a pan ministr Nečas se pokusí pracovat s tou vládní verzi toho řešení na úrovni Senátu,“ řekl po jednání klubu ODS jeho šéf Petr Tluchoř.

Hlasování rebelů pro něj bylo překvapením. „Bohužel se opakovala situace, kdy někteří kolegové bez jediného slova upozornění prohlasovali změnu, která znamená pět miliard ztrátu pro rozpočet,“ komentoval to Tluchoř.


Tluchoř: ztráta pět miliard

To ale odmítá poslanec ODS Juraj Raninec, který pro pozměňovací návrh hlasoval. "My jsme to dali vědět dřív,“ sdělil. Návrh podle něj rebelové podpořil proto, že prošel Výborem pro sociální politiku Sněmovny a je dílem jeho stranické kolegyně Aleny Páralové. "Myslíme si, že je potřeba, aby se rodinám s vážně nemocnými dětmi nějakým způsobem pomohlo, aby dostávali rodičovský příspěvek až do 15 let,“ odůvodnil.

"Pozměňovací návrh se týká toho, aby rodiny s vážně nemocnými dětmi, to znamená ty co mají rakovinu, leukémii, dostávaly rodičovský příspěvek, aby nebyly úplně bez prostředků a aby sociální pojištění za ně platil stát,“ doplnil Raninec.