Lékaři a ministerstvo zdravotnictví nyní zjišťují, proč se počet onemocnění černým kašlem zvyšuje. Pokud se potvrdí, že mladým lidem chybí protilátky, rozhodne se o zavedení přeočkování starších dětí.

Nejvíce dětí, které onemocněly černým kašlem, hlásí hygienici ze Zlínska, Českolipska a Chrudimska. Naopak v Praze je situace v normě. Černý kašel se v hlavním městě zatím zjistil u 14 lidí. Podle epidemioložky Zdeňky Jágrové čísla nemusí být přesná. "Je to otázka správně stanovené diagnózy, to je včas a správně provedený výtěr z krku a sérologické vyšetření," řekla.

Černý kašel se nejčatěji vyskytuje i dětí, u dospělých jen výjimečně. Nejprve se projevuje jako běžné nachlazení. V další fázi se projevuje neustávajícím silným kašlem, při němž se hrtan dostává do křeče. Po kašli nemocný často zvrací. Nemoc trvá několik týdnů, léčí se antibiotiky. Je vysoce nakažlivá.

Proti černému kašli se očkují děti hned po narození. O změnách uvažuje ministerstvo už od začátku roku. Kromě povinného přeočkování černého kašle by se mohlo zrušit přeočkování proti tuberkulóze. Naopak by se zavedlo očkování proti pneumokoku.