Podle Kuchtové se Bursík se svými lidmi odklonili od programu SZ. Připomněla souhlas strany se smlouvou o americké radarové základně, zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví nebo souhlas s transformací zdravotnických zařízení.

První místopředsedkyně zdůraznila, že její koncept pro SZ není konceptem levicovým. "Strana zelených je středovou stranou, která přináší nová zelená témata, a je možným koaličním partnerem jak pro ODS, tak pro ČSSD a samozřejmě pro KDU-ČSL," vysvětlila Kuchtová.

Nynější předseda a ministr životního prostředí Bursík má prý k řešení problémů ve straně autokratický přístup, což podle Kuchtové dokládá utajená příprava stranických stanov pro sjezd i požadavek, aby sjezd potvrdil celou předsedou navrženou skupinu nových členů předsednictva strany.

Místopředsedkyně SZ Dana Kuchtová oznámila ve středu kandidaturu na šéfku strany

Místopředsedkyně SZ Dana Kuchtová oznámila ve středu kandidaturu na šéfku stranyfoto: Právo/Milan Malíček

"Zelená politika je dohoda, dohadování o programu, dohadování o stanovách, zelená politika znamená také respektování toho, že někdo má jiný názor, a přesto může být se mnou ve stranických orgánech," podotkla Kuchtová. Stranu zelených, pro kterou pět let pracovala, prý nehodlá opustit, ani když na sjezdu se svým konceptem neuspěje.

Politička také kritizovala velký nárůst počtu stranických organizací před blížícím se sjezdem. Ty prý mnohdy zakládají lidé z Prahy s kontakty na Bursíkovo ministerstvo životního prostředí, někdy například i lidé, kteří jsou stále uváděni jako členové Unie svobody.

Bursík chce, aby strana mluvila jedním hlasem

Současného předsedu podpořila veřejně ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. "Vyjadřuji podporu Martinu Bursíkovi v čele Straně zelených. Vedení Martina Bursíka je spojeno s historickým vstupem Strany zelených do Sněmovny a do vlády a je zárukou splnění slibů daných voličům," uvedla.

Dana Kuchtová (vpravo) s Džamilou Stehlíkovou se ještě loni společně bavily.foto: PRÁVO/Lukáš Táborský

Potvrzení Bursíka v čele SZ, zachování stávajícího politického směřování strany a setrvání zelených ve vládě umožní podle Stehlíkové zeleným i nadále prosazovat v rámci vládní koalice své cíle a priority.

"Pokud by Strana zelených změnila svůj kurz, opustila bez zásadního důvodu koaliční spolupráci, vystoupila z vlády a z koalice a omezila se na nekompromisní hlásaní aktivistických proklamací převzatých od opozice, ztratila by svůj vliv na politické scéně a neprosadila nic ze svých cílů a programových priorit," dodala ministryně.

Podle Bursíka chce Kuchtová převést zelené nalevo

Předsednictvo SZ na popud předsedy rozhodlo, že v září proběhne sjezd strany. Na tom se bude volit nové vedení a mají se změnit stanovy tak, aby Republiková rada, která vedení strany často kritizuje, měla menší pravomoci. Bursík by tím chtěl zastavit pokles volebních preferencí strany.

Vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík na republikové radě, která jednala 2. prosince v Praze.Vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursíkfoto: ČTK/Krumphanzl Michal

Bursík kritizuje Kuchtovou za to, že chce podle něj odklonit zelené směrem k levici. Šéf zelených chce dosáhnout toho, aby strana mluvila na veřejnosti jedním hlasem, proto si již Kuchtovou v předsednictví nepřeje.

Kuchtová byla od začátku minulého roku ministryní školství, v září však byla kvůli problémům s evropskými fondy donucena rezignovat. Bursík tehdy uvedl, že za Kuchtové dosáhlo ministerstvo školství mnoha úspěchů a následně se ministryni Kuchtové veřejně omluvil za mediální prezentaci jejich vztahu, který byl popisován jako souboj.

Změny ve vedení rezortu, v čele kterého pak stanul Ondřej Liška, však dlouhodobě poznamenaly vztah mezi předsedou a jeho první místopředsedkyní.