"Kalouskův návrh sice snižuje sociální pojištění o 1,5 procentního bodu, ale zvyšuje sazbu daně z příjmů z 12,5 na 15. Zvyšuje proto, že v platném zákonu o dani z příjmů je napsáno, že od 1. ledna příštího roku bude sazba 12,5 procenta," řekl Tlustý v Impulsech Václava Moravce k návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS).

"Každý pochopí, že 2,5 není 1,5," pokračoval Tlustý. "Ideová konference ODS se před několika měsíci shodla, že kdyby 2,5 bylo 2,5, přestože to není úplně totéž, protože sociální pojištění má strop, má jiný základ, ze kterého se počítá, kdyby 2,5 bylo 2,5, odpověď by zněla, že podpořím. Pokud 1,5, evidentně není 2,5, nepodpořím," vysvětlil Tlustý.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda místo daní snižuje sociální pojištění

Na otázku, zda bude hlasovat pro zamítnutí vládního návrhu, odpověděl: "Ne, to nebude třeba, stačí, když nebudu hlasovat pro schválení."

Tlustému přitom nevadí, že bude opět v roli rebela, který je sám proti celému poslaneckému klubu. "Úplně klidně. Navíc budu mít za sebou usnesení výkonné rady (ODS) z loňského srpna, která tehdy jasně řekla, že 12,5 procenta má platit a taky jasně řekla, že má docházet k dalšímu snižování daňové zátěže. V tomhle případě nebudu sám, v tomhle případě budu mít za sebou usnesení výkonné rady," uvedl Tlustý.