Topolánek podle něj není schopný garantovat dodržování principů ODS.

Tlustý se ve sněmovně už postavil proti zákonu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, v sobotu konstatoval, že nezvedne ruku pro zákony, jimiž chce upravit fungování policie a tajných služeb ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Předlohy předkládané Langerem jsou podle Tlustého horší, než které dával jeho předchůdce František Bublan (ČSSD). Jde o jasné posilování policejního státu, což není principem ODS. Za problémy vidí Topolánkovu neschopnost vést legislativní práce.

"Předseda ODS není garantem dodržování základních principů, nechá ad hoc každého činit, co uzná za vhodné. Prostě nové zákony, které se týkají policie a zpravodajských služeb, jsou socialističtější, než dělali socialisté," konstatoval.

Tlustý podle svých slov hájí principy občanských demokratů, nebojí se toho, že se stane pro své názory nezařazeným poslancem.

K vystoupení proti premiérovi Tlustého přiměla podle jeho slov "poslední kapka", kterou bylo informování o Topolánkově cestě do Itálie. "Silná politická osobnost nemůže jet na cestu, ve které je zkombinovaná trochu dovolená, trochu výlet s kamarády a trochu výlet s ministry. Není možné, aby byl celé veřejnosti ukázán vztyčený prostředník," konstatoval.