„Jsou mezi nimi například Romové, Poláci, Ukrajinci či Vietnamci,“ řekl ministr s tím, že policie se tak připravuje na měnící se strukturu společnosti. Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů platí pro tyto adepty stejná přijímací kritéria jako pro ostatní.

„Neexistují pro ně žádné vyjímky. Musejí splňovat všechny podmínky včetně vzdělání,“ dodal Martinů. Jejich uplatnění u policie je podle Martinů především tam, kde jsou s lidmi z těchto etnik problémy.

„Policista, který je jedním z nich, s nimi lépe komunikuje. Mají k němu více důvěry a dovede si u nich sjednat i větší respekt,“ vysvětlil policejní prezident.

S některými těmito absolventy policejní školy se počítá i na práci ve speciálních útvarech. Například se zvažuje jejich nasazování jako agentů do kriminálního prostředí.

Riziko, že by naopak mohli zneužít své pravomoci a přeběhnout na druhou stranu barikády, ministr ani policejní prezident vyloučit nemohli. Podle Langra je ale daleko „větším rizikem nereagovat na měnící se strukturu společnosti“.