„Totéž bude v případě přijetí novely zákona o provozu na silnicích platit i pro další přestupky, zjišťované elektronickými zařízeními. Například pro jízdu na červenou. Diskutujeme ještě, v jaké časové lhůtě by měly být dopisy po odhalení přestupku řidičům odesílány,“ řekl Právu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Návrh vzešel z expertní podskupiny, která se v rámci chystané velké novely zákona o provozu na silnicích zabývala bodovým systémem postihu motoristů. Experti se také shodli, že ve správním řízení by měly být společně posuzovány pouze přestupky, jichž se motorista dopustil v období nanejvýš tří měsíců. Podle nynější legislativy je to až jeden rok.

„Chceme, aby podstatně ubylo případů, kdy řidič několikrát překročí rychlost a ve správním řízení pak rovnou přijde o řidičský průkaz, protože dostane body i pokutu za každý z přestupků zvlášť,“ uvedl Hanzelka. Jak zdůraznil, o potřebě tuto neúnosnou praxi změnit panuje shoda napříč politickým spektrem.

ON-LINE CHAT: Ptejte se dopravního experta Stanislav Humla - pátek 11 - 12 h

Své náměty na změny v zákoně o provozu na silnicích už předložily i ostatní expertní podskupiny. Na přelomu května a června se o všech návrzích bude hlasovat na zasedání celé pětatřicetičlenné expertní komise. Ministr dopravy Aleš Řebíček rozhodne, co z toho do novely včlení, a co ne. Předlohu pak předloží ke schválení vládě a parlamentu. Když půjde vše hladce, začne novela platit od 1. ledna 2009.

O stavu konta se řidič dozví jen za poplatek

Ministerstvo dopravy ovšem neuvažuje o tom, že by do novely začlenilo i povinnost příslušných úřadů informovat automaticky řidiče o každé změně jejich bodového konta v centrálním registru. Přitom to při zavádění bodového systému v roce 2006 sliboval tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL).

Na dotaz, proč se s tím nepočítá alespoň nyní, Hanzelka odpověděl: „Byla by to nákladná a technicky složitá záležitost.“

Řidiči si tedy i v příštím roce budou muset na příslušném městském či obecním úřadě sami zjišťovat, jak to s jejich bodovým kontem vypadá. Jak se Právo včera přesvědčilo, není to tak docela jednoduchá záležitost. Informace po telefonu či přes internet jsou zcela vyloučeny. Řidič tedy musí na úřad zajít osobně, vyplnit žádost o výpis z bodového hodnocení, zaplatit patnáctikorunový poplatek a na přepážce se prokázat občanským průkazem. Teprve pak dostane požadovanou informaci.

Obavy o ochranu osobních údajů

Ministr vnitra Ivan Langer usiluje, aby výpisy z centrálního registru motoristů bylo možné získávat i přes internet v rámci služby Czech point e-shop, či přímo na pobočkách České pošty. Tedy stejně, jako dnes výpisy z katastru nemovitostí, či obchodního a živnostenského rejstříku.

Langer sliboval, že motoristé si na pošty budou pro informaci o stavu svého bodového konta moci chodit už v letošním druhém pololetí. Zřejmě se to ale odsune. Ministerstvo dopravy totiž z takové možnosti není nijak nadšeno. Obává se, že by mohlo dojít k narušení ochrany osobních údajů.

„Nedovedu si představit, že by do centrálního registru motoristů měl přístup nějaký pošťák,“ řekl v té souvislosti Právu jeden z ministerských úředníků.

Bodový systém postihu neukázněných motoristů byl v Česku zaveden 1. července 2006. K letošnímu 30. dubnu mělo v centrálním registru zaznamenáno body 556 044 lidí. Za rok bez odhaleného přestupku byly naopak až čtyři body odepsány 346 410 řidičům.