Během čtvrtka bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu, odpolední maxima tak vyšplhají až na nadprůměrných a letních 26 stupňů. "Už odpoledne se začnou vyskytovat poměrně intenzivní bouřky společně s přívalovými srážkami,“ řekla Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu s tím, že v Jizerských a Orlických horách může napadnout až 15 milimetrů během 20 minut.

"Během noci na pátek začne přicházet studená fronta od severozápadu, která přinese oblačno až zataženo, na většině území s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle se objeví bouřky,“ pokračovala Honsová. Páteční maximální teploty už budou nižší, a to v rozmezí 18 až 22 stupňů.

Víkend: v sobotu déšť jen na Moravě, v neděli všude

"V sobotu očekáváme polojasno až oblačno, zejména na Moravě a ve Slezsku s deštěm. Spadnout by mohlo až pět milimetrů srážek, v Čechách by ale ještě pršet nemělo,“ uvedla Honsová. Teploty půjdou přechodně nahoru, rtuť vystoupí na 20 až 24 stupňů.

Další frontální systém přijde v neděli. Dešťové srážky zasáhnou celé území České republiky. V Čechách se maximální teploty zastaví na 16 stupních, na Moravě vystoupí ještě ke dvaceti stupňům.

Po víkendu dorazí opoždění ledoví muži

"Po nedělní studené frontě začne do České republiky proudit velmi chladný vzduch od severu. Dalo by se říci, že ledoví muži přijdou s týdenním zpožděním,“ řekla Honsová s tím, že se bude jednat o stejný meteorologický jev, ke kterému dochází touto dobou téměř každoročně.

"Pondělí, úterý a středa proprší, bude zataženo s deštěm. Odpolední teploty se budou pohybovat v intervalu 9 až 13 stupňů, v západních Čechách bude zřejmě ještě chladněji, pouze do osmi stupňů,“ sdělila Novinkám Honsová.

Výhled počasí na příští dny
den
maximální teploty
oblačnost
čtvrtek
22 - 26
skoro jasno až polojasno
pátek
18 - 22
oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami
sobota
20 - 24
polojasno až oblačno, na Moravě s deštěm
neděle
16 - 20
oblačno až zataženo s deštěm
pondělí
12 - 16
zataženo s deštěm
úterý
9 - 13
zataženo s deštěm

"Na nejvyšších vrcholcích českých hor, zejména v Krušných horách a Krkonoších, by se dokonce mohly objevit srážky sněhové nebo smíšené,“ dodala. V horských oblastech nad 1000 metrů vystoupí podle ní teploty nejvýše na čtyři stupně.

Ranní minimální teploty však vzhledem k velké oblačnosti nebudou výrazně klesat. "Teploty budou po celý den stabilní, mrazíky nečekáme,“ řekla Honsová.

V závěru příštího týdne se začne postupně vyjasňovat a oteplovat.