ČR doposud podobné požadavky neměla, chtěla jen spolupráci ve oblasti vědy a výzkumu.

„Chceme pomoc při akvizici dvou středních dopravních letounů,“ uvedl první náměstek ministryně obrany Martin Barták. Česká armáda má zájem o dva stroje C-130 Hercules.

Transportní letectvo má ve výzbroji jen dvoumotorové antonovy, které zastarávají. přitom se Praha stále aktivněji podílí na mezinárodních misích. Zájem o stroje má také proto, že společný plán na provozování dvou až tří letadel C-17 se ukázal tak výhodný, jak zpočátku vypadal, náklady na letovou hodinu jsou asi dvakrát vyšší. Od projektu už ustoupilo i Slovensko.

Česká republika chce i pomoc v oblasti protivzdušní obrany. Mohlo by se jednat o dodávky antiraket Patriot, které požaduje velmi tvrdě Polsko. Jen postupuje méně nekompromisně.

Ministerstvo obrany v úterý odmítlo, že by jednání byl požadavek na modernizaci armády. Součástí vyjednávání o radaru protiraketové obrany není otázka výzbroje pro Armádu ČR. Z hlediska ministerstva obrany představuje hodnotu už to, že Česká republika bude chráněna proti hrozbě balistických raket, proti které bychom jinak obranu neměli," sdělil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Poslanec Jan Vidím z ODS uvedl pro Českou televizi: „Američané jsou nyní přístupnější. Měli bychom toho využít.

I lidovec Pavel Severa s iniciativou souhlasí. Považuji to za přínosné.

Naopak opozice má námitky. Sociální demokrat a stínový ministr obrany Petr Hulínský vyjádřil zklamání z vyjednávání, podle něj je radar za dva herculesy nepřijatelný obchod.