V politických kuloárech se okamžitě objevila spekulace, podle které by v křesle náměstka ministra by po odcházejícím Danielu Touškovi měl usednout Ivo Hartmann, který ve vedení resortu už jednou byl. Čunek to však rezolutně popřel.

„To jsem nikdy neslyšel a zcela jistě se to nestane. Nevím, kde to vzniklo,“ řekl ministr na dotaz Práva.

Spolu s informací o nástupu Hartmanna na ministerstvo se ovšem objevila i další spekulace. Nejde náhodou o výraz Čunkova vděku za výsledek své kauzy?

Hartmann totiž patří k přátelům někdejšího ministra pro místní rozvoj za US-DEU, později šéfa spravedlnosti, nyní advokáta a politické šedé eminence Pavla Němce.
Hartmann spolu s Němcem putoval po ministerstvech jako jeho náměstek. Nyní působí jako vrchní ředitel na úseku ekonomiky a mezinárodních věcí Julínkova ministerstva zdravotnictví.

A právě Němec se angažoval v Čunkově kauze. Spolu s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou se několikrát sešli s žalobkyní Zlatuší Andělovou, která Čunkův případ dozorovala.


Ivo HartmannIvo Hartmannfoto: Právo/Archiv
Šedá eminence radí vládě
Někdejší ministr vlády ČSSD Němec patřil určitou dobu k neoficiálním poradcům premiéra Mirka Topolánka a podle všeho spolu stále udržují kontakty. Už loni měl smlouvu s Úřadem vlády.

Jako host se Němec účastnil únorové prezidentské volby na Pražském hradě.
Kdo budou noví Čunkovi spolupracovníci a kdo nahradí Touška, odmítá ministr prozatím říci.„To se dozvíte včas,“ řekl Čunek Právu.Toušek, kterého si na úřad jako svého známého přivedl v lednu loňského roku Čunek, skončí ve funkci v polovině dubna. Se svým šéfem se rozešel v představách o fungování ministerstva. „Necítím vůči panu ministrovi žádnou zášť, jsme přátelé, beru to profesionálně,“ tvrdí odcházející náměstek. „Jestli mě něco mrzí, tak to, že se Jiří Čunek v poslední době nezajímal o to, co se skutečně udělalo,“ dodal s tím, že avizovaným personálním čistkám na ministerstvu nerozumí.

Toušek stejně jako třeba bývalý ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) přiznali, že také k jejich uším se jméno Hartmanna doneslo. Oba shodně uvedli, že se mohou pouze vyjádřit k výsledkům jeho práce na ministerstvu a ty rozhodně nebyly dobré. „Rok a půl jsme po nich museli na ministerstvu dávat věci do pořádku,“ prohlásil Martínek.