Premiér Mirek Topolánek po jednání vlády naznačil, že se o vyslání hovořilo, a to tím, že na dotaz, zda kabinet takový návrh schválil, odpověděl vyhýbavě: „Nebudu odpovídat.“

Proč vláda své rozhodnutí tají, když stejně musí o vyslání rozhodnout veřejně parlament? Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek to vysvětluje tím, že pro bezpečnost vojáků je lepší, když se veřejnost a tím pádem i tálibánci v Afghánistánu dozvědí o jejich nasazení co nejpozději.

Pokud parlament, pravděpodobně na konci dubna, vyslání stovky specialistů odsouhlasí, pojedou bojovat proti Tálibánu a Al-Kajdě již potřetí. Poprvé vyrazili do afghánských hor v roce 2004.

Vojákům z prostějovské jednotky zatím přálo štěstí. Ačkoli se častokrát dostali pod palbu, vždy vyvázli bez ztráty na životech. Hůře dopadli jejich čeští kolegové ze speciální jednotky vojenské policie. Nedávný útok sebevražedného atentátníka nepřežil jeden z nich a druhý bojuje o život v nemocnici.

České jednotky v AfghánistánuAutor: ČT

Podle šéfa Vojenského zpravodajství a bývalého velitele speciálů Ondreje Páleníka jsou prostějovští vojáci v české armádě jedineční.

„Jejich úkolem je zjišťování informací o strategických cílech, které jsou na druhé straně barikády, a pak samozřejmě úderné akce k eliminaci těchto cílů,“ popsal roli jednotky Páleník.

ČTĚTE: Češi v Afghánistánu: Dopadnout teroristu je třešničkou na dortu