Návrh ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) ve středu schválila vláda, uvedl to kabinet na svém webu. Návrh nyní posoudí Sněmovna.

Ministerstvo školství ve svém návrhu počítá s termíny, které poslanci schválili loni, když odložili letošní zahájení společných maturit. První část zkoušky by měla být spuštěna v roce 2010, o dva roky později by měla ke dvěma povinným zkouškám přibýt třetí.

Materiál počítá s tím, že by v roce 2010 a 2011 studenti maturovali z češtiny a k ní by si volili buď cizí jazyk, nebo matematiku. Kdo bude chtít, bude moci maturovat až ze třech nepovinných předmětů.

V roce 2012 by pak čekala maturanty zkouška z češtiny a cizího jazyka, třetí předmět by si zvolili z nabídky matematiky, občanského a společenskovědního základu nebo informatiky. Přibrat by si však mohli ještě další, nepovinné předměty.

Návrh maturit počítá také s tím, že by ředitelé škol mohli od roku 2012 zasahovat do nabídky předmětů a nařídit třeba povinnou maturitu z matematiky.

Nové maturity by měly mít i takzvanou profilovou část, o její podobě by rozhodoval ve velké míře ředitel školy. Ministerstvo školství už nechalo vytisknout katalogy požadavků znalostí k maturitní zkoušce.