„Schválili jsme podpis memoranda o dodávkách kolových obrněných transportérů. To řeší potencionální kontrakt a podmínky tohoto kontraktu,“ uvedl premiér Topolánek. "Pokud se nám podaří podepsat kontrakt, budu to pokládat za velmi úspěšný projekt," dodal.

Podle ministerstva obrany je uzavření memoranda základním předpokladem k tomu, aby vojsko začalo transportéry používat. "Předpokladem (k zařazení do výzbroje) je, že ty vozy úspěšně projdou zkouškami," řekl ČTK náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Ministerstvo s rakouskou zbrojovkou v roce 2006 podepsalo smlouvu na nákup 199 transportérů za více než 20 miliard korun. V prosinci ji ale vypovědělo kvůli tomu, že vozy neprošly kontrolními zkouškami a výrobce je nemohl dodat v termínu. Na začátku letošního roku ale dalo ministerstvo firmě další šanci a Steyr přistoupil na další zkoušky vozidel.

"Dodávky by (po schválení memoranda vládou) byly zahájeny v co nejkratším termínu,“ uvedla tehdy ministryně obrany Vlasta Parkanová. "Armáda transportéry potřebuje a potřebuje je co nejdříve,“ dodala.

Podle neoficiálních informací k návratu k původnímu kontraktu napomohlo, že soudní dohra, kterou by vlastník Steyru General Dynamics jistě vyvolal, by nebyla tak jednoznačná, jak ministerstvo obrany původně počítalo.