"Za výraznou polehčující okolnost považuji to, že obžalovaný se neschovával za svou poslaneckou imunitu, jako to v minulosti řada jeho kolegů činila, a že souhlasil s vydáním k trestnímu řízení," řekl novinářům soudce Ivo Zelinka. Ocenil to i ve zdůvodnění rozsudku, Plašilovu výpověď před soudem ale označil za ryze účelovou.

"Chci využít všechna práva jako každý jiný občan České republiky," zdůvodnil Plašil své odvolání.

Poslanec u soudu přiznal, že odpoledne v Kolíně vypil dvě piva. Později si byl zaběhat a v noci odjel na svou chalupu do Kamenné Lhoty. Cestou jej přepadla nevolnost, zastavil u krajnice, aby zavolal bratrovi a napil se vody.

Kvůli špatnému pocitu v ústech použil ústní sprej. Podle Zelinky o tom ale nikde v jeho dřívějších výpovědích zmínka nebyla.

"Nemám důvod vzhledem k charakteru a chování mého klienta pochybovat o jeho údajích, kolik požil piva a kdy. A mně to prostě nesedí s tím 1,24 promile," řekl novinářům Plašilův obhájce Karel Brückler.

Celou událost konzultoval se soudními znalci a zbytkový alkohol podle nich dvěma pivům neodpovídal. Hledali tedy důvod, kde se mohl vzít. "Ano, v době, kdy byl klient na policii a na imunitním a mandátovém výboru, nás tato varianta (ústní sprej) nenapadla," připustil Brückler. Na jeho žádost Zelinka předložil protokoly o kalibraci měřicího přístroje, dechovou zkoušku ale zamítl.

Policisté loni v srpnu při kontrole na Kutnohorsku Plašilovi údajně naměřili 1,24 promile alkoholu v krvi. Plašil se vyšetřování nebránil a sám požádal kolegy, aby ho zbavili poslanecké imunity. Pokutu a zákaz řízení, který mu soudce vyměřil trestním příkazem, ale nepřijal.