"Je snaha tu proceduru zjednodušit, ale uvidíme hned po prvním hlasování, kdo má vůli po zjednodušení a kdo ne," řekl po jednání šéf ODS Mirek Topolánek.

Podle Topolánka předseda lidovců Jiří Čunek navrhne v úvodu, že když se na způsobu volby obě komory neshodnou, měly by hlasovat o proceduře společně. "Pokud tento návrh projde, tak to předurčuje hladký průběh. Pokud neprojde, tak budeme v komplikacích jako minule," uvedl Topolánek.

Pokud by obě komory hlasovaly o způsobu volby společně, je možné, že se ODS a lidovcům podaří prosadit tajnou volbu.

Podle Topolánka na jednání k žádnému překvapení nedošlo. Veřejnou volbu prosazují komunisté, sociální demokraté a zelení, tajnou ODS a lidovci.

Šéf senátorského klubu ODS Jiří Střítezský ve čtvrtek připustil, že by občanští demokraté mohli kývnout na veřejnou volbu. To ale odmítl Topolánek. "Senátor Střítezský není kompetentní se k něčemu takovému vyjadřovat, protože nic takového zatím v tomto případě nehrozí. Pokud to bude takto nastaveno, jak strany říkají, tak bude veřejná volba. Nic s tím nenaděláme, jsme s tím vyrovnáni, ale neznamená to, že bychom se s tím smířili," sdělil šéf občanských demokratů.Šéf komunistů Filip s předsedou ČSSD Paroubkem o Čunkově návrhu hovořili. Jasně se ale nevyslovili. "Záleží na výsledku hlasování," řekl Filip k možnosti, zda Čunek s návrhem uspěje.

Vlček navrhne tajnou volbu
Přeseda Sněmovny Miloslav Vlček po jednání uvedl, že bude navrhovat stejně jako minulý pátek, aby se hlasovalo o volbě tajné. O té budou hlasovat obě komory zvlášť, aby prošla, musí se shodnout. Právě pro případ, že se Sněmovna a Senát vysloví rozdílně, připravil Čunek svůj návrh. "Aby nedocházelo k přehlasování jedné komory druhou," vysvětlil předseda Sněmovny návrh šéfa lidovců.

"Vůle po dohodě už je větší než minule," míní Vlček. I podle něj ale hrozí opakování stejného dramatického scénáře, jakého jsme byli svědky při první volbě prezidenta.

Bobošíková má připravenou židli
Politici se bavili i o tom, jak zajistit, aby každý zákonodárce hlasoval jen jednou. "Byl jsem požádán, abych oslovil předsedu volební komise, aby se tím ještě zabývali. Bude patrně usnesení, například, že každý jeden volitel může volit ze třech kandidátů jenom jednoho. O tomto usnesení by se pak hlasovalo. Pokud by hlasoval někdo dvakrát, tak podle našich právníků je to hlasování zmatečné a opakuje se," uvedl Vlček.

Skrutátorky budou mít jmenný seznam, jak poslanci a senátoři sedí a budou čárkovat kdo hlasoval pro a kdo proti. Bude se proto striktně dodržovat zasedací pořádek.

Na Hradě je už podle Vlčka vše připraveno na zítřek. Svůj stůl a židli má již připraveny prezidentská kandidátka KSČM Jana Bobošíková.

"Bude stejná režie jako minulý týden. Podle losu budou vystupovat kandidáti, pak volební komise navrhne, jak se určí pořadí při hlasování o kandidátech," doplnil Vlček.