Senátoři ODS se opakovaně ohradili proti Novotnému tvrzení, nyní žádají důkazy. "V případě že tak (Novotný) neučiní, ODS na něho podá trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv, (...) kdy došlo k poškození dobrého jména ODS tím, že jsou šířeny nepodložené zprávy, které vážně ohrožují demokratický průběh prezidentských voleb," uvedli.

Nezávislý senátor Novotný (SNK-ED) ve středu uvedl, že se jej pokusil člen ODS v Senátu uplatit dvěma milióny korun za to, že podpoří v hlasování současného prezidenta Václava Klause. K pokusu o uplácení mělo podle senátora dojít přímo na Pražském hradě v průběhu první volby prezidenta.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) i šéf senátorského klubu ODS Jiří Stříteský vidí za tvrzením Novotného snahu o zviditelnění se před podzimními volbami. Odmítají, že by ho kdokoliv z ODS chtěl uplácet.

Podle Zlatušky Topolánek vyhrožoval Čunkovi

S dalším obviněním, tentokrát na premiéra Mirka Topolánka (ODS), přišel ve čtvrtek senátor Jiří Zlatuška. Topolánek podle něj předsedovi lidovců Jiřímu Čunkovi hrozil znovuspuštěním kauzy, která loni vedla k rezignaci předsedy lidovců na vládní funkci. Zlatuška ČTK řekl, že ze strany Topolánka mohlo jít o žert, ze standardních vtípků, se však tento podle něj vymyká. Čunek nátlak nepotvrdil, ČTK řekl, že dál podporuje ekonoma Jana Švejnara.

"Jestli to takto půjde dál, může se to kolem tebe rozjet znovu. Venku už na tebe čeká auto," řekl podle Zlatušky, kterého citoval server Aktuálně.cz, údajně Topolánek Čunkovi. "To není obvinění z korupce, cítím v tom ale nátlak," uvedl Zlatuška.

Jiří ČunekJiří Čunek odmítl, že by mu Topolánek vyhrožoval.foto: Právo/Petr Hlouček

Šéf lidovců tvrdí, že se Zlatuška přeslechl. "Kdyby pan premiér něco takového řekl, tak bych to určitě slyšel a na to reagoval," řekl Právu Čunek. Dodal, že trvá na podpoře Klausova rivala.

„Nikdy nikomu nevyhrožuji. Způsob mediálního tlaku (Novotný, Zlatuška) - a já očekávám organizovaně další - je v demokratické zemi nepřijatelný a odsouzeníhodný,“ napsal Topolánek Právu.

Podle předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře jde o další pokus o znevážení volby a o otočení situace. „Není to přeci ODS, kdo vydírá své poslance a vyhrožuje, je to druhá strana,“ uvedl.

Jeden z adresátů anonymu dostal ochranu 
Policisté ve čtvrtek také potvrdili, že jeden z pětice zákonodárců, jimž bylo v souvislosti s vobou vyhrožováno, dostal policejní ochranu.

„Mohu potvrdit, že jeden z těchto zákonodárců o ochranu požádal a také ji dostal, řekl Právu ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Jméno ovšem odmítl prozradit.

Dopisy obsahující kulky od střelných zbraní přišly poštou celkem pěti zákonodárcům. V první vlně dopisy obdržely dvě senátorky Liana Janáčková a Jana Juřenčáková (SNK). Dalšími pak byli dva nezařazení poslanci a bývalí členové ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka a také poslanec Evžen Snítilý (ČSSD),