Pro pozměňovací návrh, který by zachoval bezkontaktní norování, bylo 36 senátorů, proti jen tři z přítomných 58 členů horní komory.

"Možnost kontaktního výcviku psa je v přímém rozporu s myšlenkou ochrany proti týrání zvířat, změna je pro mě nepřijatelná," uvedl místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS).

"Ta změna je pro mě nepřijatelná nejen proto, že my lišky si musíme pomáhat," dodal s nadsázkou senátor.

Podle něj je pro lišku výcvik stresující a často spojen s bolestí a zraněními. "(Novela) je také v rozporu s evropskou dohodou o ochraně zvířat a zájmových chovech," dodal senátor.

"Takový výcvik loveckých psů jde proti duchu zákona a riskujeme, že se dostaneme do rozporu s mezinárodními smlouvami," podpořila Lišku nezávislá senátorka Soňa Paukrtová. "Týrání lišky při výcviku psa je nespornou skutečností, jde o pouhou zábavu," uzavřela.

:. Myslivci na honu.foto: ČTK/Vladislav Galgonek

Nezávislý senátor Martin Mejstřík uvedl, že mřížka zamezovala stresování a zranění nejen lovené zvěře, ale také psů. "Historicky byl lov o něčem jiném, nyní je to čistě sportovní disciplína, nejedná se o zajištění obživy," upozornil.

Rabas: Zákon můžeme rovnou zrušit

Podle novelizace, kterou v prosinci schválila Sněmovna, by měli lovečtí psi opět moci při výcviku přijít do kontaktu s lovenou zvěří. Dosud je přitom liška ve cvičné noře od psa oddělena mřížkou, která chrání obě zvířata. Pro umožnění kontaktního norování byla mírná nadpoloviční většina poslanců.

:. Poslankyně a poslanci Strany zelených byli proti umožnění kontaktního norování.
Foto: Právo

Nejhlasitěji proti návrhu vystoupili zejména poslanci ze Strany zelených. "Spíš by se to mělo jmenovat zákon na týrání zvířat," řekl tehdy Novinkám poslanec SZ Přemysl Rabas.

"Pes se vytáhne z nory, do něj bude zakousnutá liška. Hodí se pak do sudu s vodou, aby se od sebe odtrhli. Liška se tak používá opakovaně," popsal postup Rabas. "Jestli tohle není týrání zvířat, tak se ten zákon může zrovna zrušit," popsal.