Kvůli reportáži České televize (ČT), podle níž do konečné podoby reformy veřejných financí mluvila soukromá firma Sodexho Pass, se obrátí se stížností na Radu ČT. Topolánek to řekl novinářům po středečním zasedání vlády.

Premiér po jednání vlády řekl, že musí reagovat, když se ho redaktoři ČT snaží očernit.

Mluvčí ČT Ladislav Šticha řekl, že její reportéři odvedli špičkovou investigativní žurnalistiku. "Za našimi reportéry si stojíme, dokud někdo neprokáže jejich pochybení," uvedl.

Stravenky bez úlev se firmám nemusí vyplatit
Podle provozovatelů by mohlo zrušení daňového zvýhodnění stravenek poškodit zaměstnance i provozovatele restaurací. "Pro většinu firem je právě daňová výhodnost jedním z hlavních důvodů poskytování příspěvku na stravování. Její zrušení by mohlo negativně ovlivnit vůli zaměstnavatelů tento benefit dále poskytovat," řekl dříve generální ředitel Accor Services CZ Roland Morizet.

"Zrušení daňové výhody by bylo obrovskou ztrátou pro restaurace, které by přišly o podstatnou část obratu. Pro zaměstnance by totiž nedotované restaurační ceny byly neúměrně vysoké," řekl dříve ředitel Exit Group Brno Vladimír Filip.

Analytici nevidí situaci tak černě. "Zrušení daňové výhody u stravenek se zaměstnanců spíše nedotkne. Při rychlém poklesu nezaměstnanosti je dnes problematické shánět pracovní síly a vedle platu jsou benefity poskytované zaměstnanci důležitým faktorem při získávání nových pracovních sil," vysvětlil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Topolánek odmítl kritiku opozice
Topolánek odmítl reagovat na slova ČSSD, která vládu kritizovala a vyzvala Topolánka, aby celou kauzu nechal vyšetřit. "Kdyby neměli imunitu, pokládal bych ty výroky za žalovatelné," uvedl.

Původní podoba vládní reformy počítala s tím, že stravenky už daňově zvýhodňovány nebudou. Podle oficiální verze vlády si zachování zvýhodnění nakonec vymohli "přeběhlíci" z ČSSD - Miloš Melčák a Michal Pohanka.

V pondělí ale ČT uvedla, že na základě dosud nezveřejněné obchodní smlouvy si zachování zvýhodnění objednala společnost Sodexho Pass. Firmě No comment! podle smlouvy poskytla za zprostředkování tohoto požadavku 100 000 eur, což v době podpisu ujednání představovalo 2,8 miliónu korun.

ČSSD vyzvala premiéra, aby se od věci distancoval

ČSSD v úterý vyzvala premiéra, aby se od celé záležitosti distancoval a podal trestní oznámení na neznámého pachatele. "V opačném případě je důvodně podezřelý, že je do celé korupční kauzy zapojen," dodal předseda soc. dem. Jiří Paroubek.

Jakékoliv spojení s firmou No comment! popřeli jak Melčák, tak Pohanka. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) na začátku týdne uvedl, že nevěří, že byla firma No comment! schopna změnu zákona zařídit a nadále je přesvědčen, že byla výhradně výsledkem politických jednání koalice s přeběhlíky.