Ivaně Dvořákové Klaus zatím odložil výkon zbytku trestu odnětí svobody až do doby, kdy se definitivně rozhodne, zda jí úplnou milost udělí či nikoliv. Osmiletý nepodmíněný trest žena dostala za to, že v roce 2006 v sebeobraně pobodala manžela, který ji týral.

"Prezident vzal v úvahu, že odsouzená je matkou tří dětí, z toho je jedno nezletilé. K žádosti o milost se připojil také manžel odsouzené prohlášením, že nadále žijí rodinným životem a zranění nezanechalo žádné následky," oznámil prezidentův mluví Petr Hájek.

Podvodnice může za těhotnou dcerou

Zbytek trestu si nemusí odsedět podnikatelka Miroslava Pragerová, která nezaplatila odebrané zboží. Prezident přihlédl k tomu, že její invalidní dcera je těhotná a patnáctiletý syn před složitou operací.

Tomáš Kandus, který si měl místo 320 hodin obecně prospěšných prací odsedět 160 dní, nalezl u prezidenta zastání proto, že původní trest vykonal, i když v pozdějším termínu, než mu uložil soud. Trest dostal za to, že poškodil mramorové obložení cizího domu.

Vyhoštění cizinci mohou zůstat

věma cizincům prezident prominul tresty vyhoštění, negramotné zlodějce s šestiletou dcerou, která byla na dobu trestu umístěna v dětském domově, odpustil zbytek odnětí svobody na pět let a Vietnamci rovněž zbytek tretu, který dostal za rvačku s jiným mužem asijského původu.

Klaus dosud udělil od svého zvolení na Hrad v roce 2003 kolem dvou stovek milostí.

Jeho předchůdce na Hradě předchůdce Václav Havel udělil celkem 1948 individuálních pardonů a vyhlásil tři amnestie.