Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka šlo dnes o úvodní kolo rozhovorů. "Obě strany se seznámily se svými stanovisky. Dohodly se na dalším jednání," řekl Barták.

Od více než dvacetimiliardové zakázky český stát ustoupil kvůli tomu, že Steyr podle ministerstva obrany neplnil závazky vyplývající ze smlouvy - nestihl 199 transportérů dodat včas.

Firma se podle dřívějších vyjádření zakázky "nehodlá jen tak lehko vzdát". Jako hotovou věc nevnímá krok české strany ani rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein. Rakouská média naznačují, že přijít o kontrakt za více než 20 miliard korun by mohlo znamenat konec firmy.

Premiér Mirek Topolánek je však přesvědčen o tom, že smlouvu se Steyrem vláda zrušit musela - jinak by prý riskovala arbitráž od neúspěšných účastníků soutěže.

Ihned po oznámení ministerstva obrany, že od zakázky s rakouskou firmou odstupuje se nabídla na její převzetí finská firma Patria, která ve výběrovém řízení skončila druhá.

Česká armáda podle Topolánka nové transportéry potřebuje, naznačil ale, že jejich počet a typ se může lišit od dohody s firmou Steyr.

Do konce ledna má vláda dostat od ministerstva obrany analýzu dalšího postupu. Původně měla společnost Steyr prvních 17 transportérů Pandur předat české armádě do konce listopadu, dodávka se však zpozdila kvůli nesplnění 24 z 93 smluvních bodů.