Stresovou situaci podle výsledků lépe snášeli muži, i když se potýkali s výčitkami, že záměně novorozenců nezabránili. Ženy se zase hůře vyrovnávají s tím, co se děje právě teď, tedy se samotnou výměnou dětí.

O výsledcích psychologicko-psychiatrických posudků manželů Čermákových a Libora Broži s Jaroslavou Trojanovou informoval společný právník obou rodin Igor Veleba.

Posudky vypracovala Fakultní nemocnice v Praze - Motole. "Neobsahují zásadní závěry, spíše popisují stav a pocity zúčastněných a dokládají různé varianty újmy a stresu jednotlivých účastníků," řekl Veleba. Pocity stresu jsou podle něj u někoho velmi výrazné, jiní je naopak neprojevují příliš navenek, zato o to silněji je cítí vnitřně.

Jednání o odškodném

Posudky, s nimiž Veleba seznámí ve středu obě rodiny, budou pro právníka podkladem při jednání o výši odškodného, které rodiny chtějí po třebíčské nemocnici. Jednání s právním zástupcem nemocnice by se mělo uskutečnit tento týden. O výši odškodného zatím Veleba nechce spekulovat.

Na počátku kauzy rodina z Jabloňova požadovala za každý měsíc, kdy nevychovávala svou biologickou dceru, milión korun. Celkem by tedy rodiny obdržely asi deset miliónů. "To pro mě nebude vodítkem," podotkl Veleba.

Hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil předal už koncem října každé z rodin 100 000 korun v hotovosti. Kraj peníze poslal rodinám jako náhradu výdajů, které jim vznikly chybou třebíčské nemocnice při záměně dětí, a na vzájemné sbližování.

Odškodné bude podle Vystrčila hradit do určité výše pojišťovna. Pokud přiznané odškodné tuto výši přesáhne, bude platba na nemocnici. "Kdyby nemocnice neměla dost peněz, musel by kraj nějakých způsobem pomoci. O formě by rozhodli zřejmě zastupitelé," řekl už dříve Vystrčil.

K odhalení záměny přispělo hospodské vtipkování

K záměně dětí došlo koncem loňského roku. Podezření o záměně odstartovaly až po deseti měsících hospodské žerty na adresu Libora Broži ohledně otcovství holčičky, která je blonďatá, přestože oba rodiče jsou tmaví. Broža zpochybnil své otcovství u soudu a ten mu dal za pravdu. Matka však přísahala, že otcem dítěte je a po prověření jejího DNA se zjistilo, že ani ona není matkou dítěte.

Následně se případem začíná zabývat třebíčská policie, nemocnice žádá rodiče, aby případ nezveřejňovali. Brožovi oznamují, že budou požadovat odškodnění ve výši 10 milónů korun, milón za každý měsíc. Druhé zaměněné dítě je vypátráno u rodiny Čermáků z Přibyslavic. Otec druhé holčičky Jan Čermák byl přítomen u porodu a vše si fotil. Snímky ukazují, že dítě nebylo označeno. Vedení nemocnice původně podezřívalo tři své zaměstnance, postupně se počet podezřelých rozrostl na 20 osob.

Vedení porodnice a kraje Vysočina se rodinám omluvilo. Rodiny se vzájemně setkávaly pod vedením psychologů a domluvily se na zpětné výměně dětí do Vánoc. Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou zamítl žalobu na popření otcovství Libora Broži a ten je podle výroku soudu biologickým otcem dítěte, kterého vychovávají jiní rodiče.