Jan Rovenský z ekologickéhu hnutí Právu řekl, že jsou s akcí spokojeni. "Podařilo se nám splnit dva ze tří cílů, které jsme si dali. Upozornili jsme na problém veřejnost, vytvořili jsme komunikační most s kolegy na Bali. Rozvinutí transparentu se nám nepodařilo kvůli počasí, které se v nejbližších dvou dnech pravděpodobně nezmění. Proto nemá smysl akci prodlužovat,“ řekl Rovenský.

Aktivisté po sestupu uvedli, že jim pobyt na komíně znepříjemňovala velká zima a silný vítr. "Přesto jsme spokojeni, protože se nám podařilo udělat něco pro to, za co bojujeme,“ řekl po sestupu Rovenský.

Ekology podpořil i exprezident Václav Havel. "Greenpeace svým nekonvenčním způsobem upozorňuje na téma obecné, bezprostředně nesouvisející s konkrétními zaměstnanci prunéřovské elektrárny. Náš vztah k planetě a ke krajině je totiž téma morální, dotýkající se samých základů lidské civilizace a kultury," řekl v pátek.

Koláče od nepřítele

Velké překvapení přichystali aktivistům z Greenpeace lidé ze skupiny ČEZ, která je provozovatelem prunéřovské elektrárny. V duchu staročeského posvícení pohostila demonstranty termoskami s teplým čajem a posvícenskými koláči. Na první ochoz komína jim vše dopravili pro výšky speciálně vycvičení elektrárenští hasiči.

Greenepace protestují proti globálnímu znečišťování Země skleníkovými plyny. Prunéřovská elektrárna vypouští nejvíce kysličníku uhličitého (CO2) v zemi. ČEZ ale tvrdí, že její hnědouhelné elektrárny patří k nejšetrnějším k životnímu prostředí ze států bývalého východního bloku.

Večer část protestujících z komína slezla.Foto: Reuters

Aktivisté také chtějí, aby lidé podpořili výzvu, kterou v neděli předají ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi.

Na komín původně vylezlo 11 aktivistů Greenpeace, pět z nich se ve čtvrtek večer vrátilo. Policisté je po sestupu z komína vyvedli z areálu elektrárny a zkontrolovali jejich doklady. Poté demonstranty propustili. ČEZ o podání trestního oznámení neuvažuje.

Zbylých šest demonstrantů na komíně se utábořilo na noc ve výšce 150 metrů. Už dříve Greenpeace ustoupilo od záměru rozvinout obří transparent s nápisem STOP CO2. Bránil tomu silný vítr.