Podle předsedkyně strany Jiřiny Novákové se ODA v souladu se zákonem o politických stranách dobrovolně rozpustí k 31. prosinci.

ODA, politická strana hlásící se k demokratické pravici a politickému konzervatismu, vznikla na sklonku roku 1989 a oficiálně zaregistrována byla v březnu 1990. Její kořeny však sahají až k disidentským bytovým seminářům v 80. letech.

Byla vládní stranou v kabinetech Václava Klause a Josefa Tošovského. Poté ale její vliv postupně upadal a zastoupení ve sněmovně ztratila. Senátora a dnešního ministra zahraničí Karla Schwarzenberga však do horní komory podle Novákové společně nominovaly právě ODA a Unie svobody-DEU.

Řada známých osobností alianci v minulých letech opustila. O tom, že ODA pamatuje lepší časy, svědčí to, že v současné vládě je hned několik ministrů, kteří bývali jejími členy. Nováková řekla, že kromě Schwarzenberga (ve vládě je za zelené) to jsou ministryně obrany Vlasta Parkanová, která je dnes členkou KDU-ČSL, nynější lidovecký ministr kultury Václav Jehlička a současný ministr spravedlnosti a občanský demokrat Jiří Pospíšil.