Podle krajského vedení SZ a jejích zastupitelů je návrh DP na zvýšení jízdného nepřijatelný. Jako příklad uvádí srovnání s cenami jízdného v jiných velkoměstech v poměru na průměrnou mzdu. Pražský DP plánuje, že by přestupní jízdenka mohla zdražit až na třicet korun. Zdůvodňuje to zvyšujícími se cenami energií, rostoucí daní z přidané hodnoty a přibývajícími spoji.

"Již současné cena jednotlivé jízdenky vztažena k průměrnému výdělku je v Praze vyšší než například v New Yorku nebo Paříži," uvádějí zelení ve své zprávě.

Jízdenka v New Yorku v přepočtu na koruny přijde na něco přes 22 korun, průměrná měsíční mzda ve městě je přitom v přepočtu více než dvakrát vyšší než v Praze.

Lístek na veřejnou dopravu v Budapešti přijde na zhruba 24 korun, v Bostonu na asi 29 korun.

Cena jízdného ve světových metropolích podle údajů SZ
město cena jízdného (v Kč) průměrná mzda (v EUR)
New York 22,2 1717
Budapešť 24,6 492
Boston 29,6 2124
Barcelona 32,4 1493
Paříž 33,2 2128
Vídeň 45,9 2079
Stockholm 87 2459
Berlín 64,8 2885
Londýn 135,45 2666
Praha 20 675
zdroj: SZ

Zelení chtějí záruku, aby zvýšení cen jízdenek neznamenalo snížení dotací veřejné dopravy.

"Dokud nebude zastupitelům hlavního města předložen k projednání ucelený střednědobý plán dalšího rozvoje MHD, včetně jeho finanční náročnosti, a nebude garantováno, že zvýšení jízdného nepovede ke snížení dotace z rozpočtu města do veřejné dopravy v Praze, je pro nás jakýkoli návrh na zdražení nepřijatelný," uvedla předsedkyně krajské organizace SZ a zastupitelka hlavního města Petra Kolínská.

Magistrát na příští rok plánuje snížení podniku dotace o 700 miliónů korun.

Zeleným se také nelíbí, že o zdražování rozhoduje pouze Rada hlavního města. "Zastupitelé při schvalování rozpočtu posílají ročně do Dopravního podniku kolem 12 miliard korun, téměř čtvrtinu městského rozpočtu, přesto nemají možnost zasáhnout do rozhodování o tak důležité věci, jako je zvyšování cen jízdného," řekla Kolínská.

Návrh dopravního podniku, podle něhož by cena přestupní jízdenky vzrostla o 50 procent, ostře odmítl i pražský primátor Pavel Bém (ODS). Uvedl, že pro něho je takový návrh vyloučený. Ani u rady hlavního města se podle ředitele DP Martina Dvořáka nesetkal příliš s pochopením.