Již teď převládá na území ČR čerstvý vítr a zatažená obloha s deštěm. Na horách by mělo odpoledne sněžit a vítr bude v nárazech zesilovat až na sílu kolem 90 km/h, na horách by to mohlo být až 110 km/h, což je intenzita vichřice.

Vítr podle pátečního varování meteorologů postihne v noci z pátku na sobotu hlavně Krušné hory a Českomoravskou vrchovinu. V polohách nad 500 metrů se při sněžení mohou vytvářet sněhové jazyky.

Větrno bude celý víkend

"Celý víkend by měl být velmi větrný," uvedla Dagmar Honsová z Meteopressu. Odpolední teploty vystoupí až na sedm stupňů, večer už ale teploty klesnou. "Kolem 21. hodiny by měly být na nule," poznamenala meteoroložka.

V sobotu ráno budou teploty od jednoho až mínus tří stupňů, na horách pak mínus pět. V nížinách se objeví smíšené srážky, na horách bude sněžit. Odpoledne a na večer by mělo oblačnosti a srážek částečně ubývat.

"Vypadá to, že v horských oblastech spadne až 20 centimetrů sněhu, a to zejména v Krušných horách  a Krkonoších. Na Šumavě spadne kolem 15 centimetrů," uvedla Honsová. Někde se tak už o víkendu rozjedou první vleky, některá střediska připravují běžecké tratě. Teploty budou přes den nula až čtyři stupně, na horách mínus tři. Bude pokračovat čerstvý vítr s nárazy až 90 km/h.

Sníh v nížinách

Neděle bude zatažená až oblačná, mělo by sněžit na většině území Česka. "Vločky se ale v nížinách neudrží," podotkla meteoroložka. Až odpoledne budou v nížinách padat smíšené srážky. Ráno budou jeden až tři stupně, na horách až mínus sedm. Přes den teploty dosáhnou dvou až šesti stupňů, na horách kolem mínus dvou stupňů. I nadále bude panovat nárazovitý vítr.

Podobné počasí bude pokračovat i začátkem příštího týdne, jen vítr zeslábne. Až do středy budou sněhové přeháňky s teplotami jeden až pět stupňů. Ve čtvrtek a pátek by se mělo oteplit na sedm stupňů, víkend se ale znovu zchladí.

Silný vítr vane v ČR od půlky týdne, ve středu dosáhla vichřice na horách v nárazech síly přes 100 kilometrů v hodině. V nižších polohách měly nejsilnější poryvy o deset kilometrů nižší rychlost.