Jenom díky tomu, že se Broža domáhal vyvrácení otcovství, vyplynula na povrch výměna novorozenců v třebíčské nemocnici. Čtvrteční rozhodnutí soudu je prvním oficiálním rozhodnutím v tomto případu.

"Další soudy nebudou třeba, bude stačit prohlášení všech zúčastněných před soudem, že jsou rodiči druhých dětí, a výměna by měla být právně v pořádku," míní jihlavský advokát Pavel Kasal.

Pokud chtějí nepraví rodiče dále pečovat o dítě, které není jejich, musí podle českých zákonů požádat o jeho osvojení. K adopci potřebují souhlas pravé rodiny. Pokud ho získají, případně pokud praví rodiče do šesti měsíců neprojeví o dítě zájem, rozhodne soud o adopci.

"V konkrétním třebíčském případě by platilo, že kdyby se páry rozhodly nechat si děti, musely by si vzájemně dát souhlas k osvojení. Pak by musely požádat soud o svěření dítěte do náhradní rodinné péče," řekl právník MPSV.

Otec desetiměsíční holčičky zpochybnil své otcovství u soudu poté, co si ho dobírali ostatní muži v hospodě. Matka přísahala, že otcem dítěte je.

Soud proto nechal prověřit i její DNA, a vyšlo tak najevo, že ani ona není matkou dítěte, které si přivezla z třebíčské porodnice. Z nich vyplynulo, že k dítěti, které vychovávala, ani ona nemá pokrevní vztah.

Vzpomněla si, že dítě mělo den po porodu velmi rozdílnou váhu a prověřováním byla zjištěna výměna dětí v porodnici.Oba rodiče jsou tmaví, ale jejich holčička se narodila jako blondýnka. Ve stejný den se v porodnici narodilo pět dětí, čtyři holčičky, jeden chlapec. 

Všechny zúčastněné strany se na místě vzdaly práva na odvolání. Rozsudek tak nabude právní moci v okamžiku doručení.