Dodal, že s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) zatím nejednal. "Čekám na termín (schůzky). Zúčastním se kdekoliv a kdykoliv," uvedl ve svém čtvrtečním prohlášení.

Již ve středu pohrozil, že reformu nepodpoří, pokud by většině lidí zvýšila daně. Bez jeho hlasu by ovšem vládní koalice balík daňových, sociálních a zdravotních novel zřejmě neprosadila. Kabinet přitom s reformou spojuje svůj osud.

Tlustý nechtěl spekulovat o tom, jak konkrétně docílit toho, aby se návrh reformy znovu otevřel. Jde o to, že takzvané druhé sněmovní čtení, kdy lze předkládat pozměňovací návrhy, skončilo ve středu. Pak dolní komora schůzi přerušila a poslanci se mají sejít až v úterý, kdy už by měli reformu definitivně schvalovat.

Reforma by se mohla oddálit

Poslanec soudí, že nejlogičtější by bylo druhé čtení opět otevřít. To by ale hlasování o reformě oddálilo. "Mně jde o výsledek. Nechci bazírovat na nějakém procesu. Ale jedno vím jistě - legrační by to (daňová část) zůstat nemělo," dodal.

Znovuotevření druhého čtení je celkem běžná praxe ve Sněmovně, která ovšem legislativní proces nutně prodlouží. Je jen otázkou proč Vlastimil Tlustý nepřišel se svými novými pozměňovacími návrhy již během druhého čtení.

Návrh reformy financí tak, jak ho nyní koalice prosazuje, sice snižuje sazby daně z příjmu, zároveň by se ale měly snížit slevy na daních. Podle některých informací by většina lidí ve výsledku platila vyšší daně, a to je pro Tlustého nepřijatelné. "To by se zesměšnila celá koalice ... Pokud se pod tohle podepíše, tak je legrační," uvedl. Dopady návrhu reformy podle něj nyní propočítává i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Tlustý prohlásil, že ministerstvo financí připravilo daňový návrh tak, jako kdyby klesající schody končily jedním vzestupným schodem. "To, že ty schody jsou vyprojektované na financích jeden dolů a druhý potom zpátky, to je vidět ... tam není dál moc co ověřovat," řekl. Trvá na tom, že vláda musí postavit "normální schody a nezesměšňovat se schodem do kopce".

Články týkající se reformy veřejných financí:
Topolánek se kvůli reformě ještě jednou sejde s Tlustým
Tlustý: reformu podpořím, jen když klesne daňová zátěž
Analytici považují reformu za málo razantní
ČSSD chystá ústavní stížnost proti reformě
Reforma zřejmě projde, Melčák s Pohankou ji podpoří
Hovorka: reformu odmítnu, hraje se v ní o miliardy za léky
Koalice se dohodla, reforma má výrazněji snížit daně
ČSSD: když koalice změní reformu, chceme 40 dní na rozmyšlenou
SPECIÁL: Co mění daňová a sociální reforma