Schůze Sněmovny, na níž má být mimo jiné projednávána vládní reforma veřejných financí, přitom začíná už 14. srpna. "Vím jen, že je někde daleko, ale kde, to nevím. Možná v Pákistánu," řekla Právu mluvčí zelených Eva Rolečková.

Místo pobytu netušila ani vedoucí tiskového oddělení na ministerstvu Jarmila Krebsová. Ta na dotaz Práva pouze uvedla, že se má ministr vrátit v půli srpna. Bursík tak pravděpodobně o něco přetáhne vládní dovolenou. Kabinet před ní naposled zasedne příští středu - nejspíš tedy bez Bursíka.

V ministrově mobilním telefonu se ozývá anglicky namluvená schránka. Vládní prázdniny začnou 28. července a skončí 10. srpna.

"Nemám potuchy"

Jako o možné destinaci Bursíkovy dovolené se v kuloárech hovořilo také o Tibetu. To však Právu nikdo z jeho okolí nepotvrdil. "Je na dovolené, nemám potuchy, kde," poznamenala například ministryně a Bursíkova stranická kolegyně Džamila Stehlíková.

Šéf resortu vnitra Ivan Langer (ODS) na dotaz Práva, zda je Bursík v Tibetu, uvedl, že se o své dovolené ministr životního prostředí s nikým nebavil. Případná návštěva českého vicepremiéra v Tibetu by nicméně podle Langra nemohla narušit vztahy s Čínou.

Ministerstvo životního prostředí se letos v březnu přidalo k řadě radnic, které u připomínky osmačtyřicátého výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci vyvěsily tibetskou vlajku.

"Jsem horolezec stejně jako Bém"

Bursík jako bývalý skaut a horolezec rád podniká větší výpravy například po Asii. Před dvěma lety plánoval vystoupit na osmitisícovou horu Šiša Pangma v tibetské části Himálaje, ale zabránilo mu v tom zranění kolena.

Nejvyšší horu světa, himálajský Mt. Everest letos na jaře zdolal první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. [celá zpráva] Bursík jeho dvouměsíční absenci komentoval slovy, že je to "moc", ale tehdy dodal: "Já mám konflikt zájmů, jsem horolezec a každých x let, nevím, čtyři pět to strašně moc potřebuju někam jet. Nepotřebuju jezdit na komerční expedice tohoto typu, ale potřebuju to taky, tak já se k tomu nebudu vyjadřovat."