Jak Právu potvrdili lidé obeznámení se situací kolem tajných služeb, je návrh na jmenování Páleníka výsledkem kompromisu mezi ministryní obrany Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL) a premiérem Mirkem Topolánkem nebo spíše šéfem Úřadu vlády Janem Novákem.

Právě ten má na starost koordinaci zpravodajských služeb. Páleník byl v minulosti šéfem speciální prostějovské brigády, která se dvakrát účastnila mise v Afghánistánu, před časem byl povýšen do hodnosti generála a nyní působí na generálním štábu armády.

Podle zdrojů ze zpravodajské komunity nebude mít ale podle všeho Páleníkova mise v čele vojenské tajné služby dlouhého trvání. Topolánkova vláda, která chce reorganizovat jak vojenské, tak civilní tajné služby, chce z vojenské služby vyvést její kontrarozvědnou část a spojit ji s civilní kontrarozvědkou (BIS) a totéž pak udělat s vojenskou a civilní rozvědkou (ÚZSI). Stejné zdroje hovoří o tom, že podle chystané reformy by pak služby měly spadat pod Úřad vlády.

Někteří zpravodajci proto připouštějí, že pokud by např. současným příslušníkům vojenské služby nebyly zachovány jejich výhody, jako je odchodné a renty, mohli by začít odcházet.