Rath se musí omluvit za to, že na konci roku 2005 řekl, že publikace Modrá šance ODS byla financována z peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Rath se má omluvit i za výrok, podle něhož Hroboňovy pracovní smlouvy s VZP jsou důkazem toho, že zdravotnický program ODS Modrá šance byl financován z peněz pojištěnců.

Hroboň ale původně požadoval odškodné půl miliónu korun a omluvu také za některá další Rathova prohlášení. Chtěl i omluvu za vyjádření, že Julínek s Hroboněm spolupracovali na Modré šanci. Dotkly se ho rovněž výroky, že smlouvy mezi ním a VZP nebyly pro pojišťovnu výhodné a že dostal "prakticky za nic" 2,6 miliónu korun. Navíc podle Ratha využíval ke svému podnikání zcela zdarma prostory a prostředky VZP.

Podle soudu však v těchto případech šlo o názory, na které měl Rath právo a které nebyly způsobilé poškodit jeho osobnostní práva a snížit jeho důstojnost.

Rath zváží odvolání

Hroboň Rathovy opakované výroky o výhodnosti smluv s VZP i o napojení na ODS popírá. Hroboň také popřel, že pro VZP téměř nic neudělal. Má prý podíl na přípravě zákona o pojištění, po jehož zavedení údajně VZP zvýšila své příjmy o tři miliardy korun ročně. Dalších 130 miliónů ročně ušetří pojišťovna prý díky Hroboňovu projektu stabilizace výdajů.

Rathův advokát řekl, že o odvolání se teprve poradí se svým klientem, ale opravný prostředek mu doporučí. Hroboňův právník rovněž rozhodnutí nejdřív projedná, ale s výsledkem byl spokojen.