"Auditorská společnost nenalezla v rámci systému, tak jak byl tehdy nastaven, žádnou chybu, úmysl nebo manipulaci," uvedl vedoucí oddělení monitoringu a analýz na ministerstvu pro místní rozvoj Rostislav Mazal s tím, že závěry kontroly jsou dostatečně průkazné.

"Jelikož v rámci tohoto projektu nebylo dosud nic proplaceno, nemohlo tak dojít ani k neoprávněnému čerpání dotace," konstatoval Mazal.

Zároveň však dodal, že audit, který si ministerstvo zadalo loni po vypuknutí celé kauzy, doporučil v případě procesu přidělování dotací několik systémových změn, které by vedly k jeho větší transparentnosti.   "Týká se to především eliminace možného subjektivního přístupu ke kritériím, podle kterých jsou projekty hodnoceny. Tyto podněty využíváme při nastavení systému administrace programů pro období 2007-2013," vysvětlil Mazal.

Manipulace nenašla ani kontrola ministerstva

Žádnou manipulaci s dotací na opravu budišovského zámku před časem nenašla ani interní kontrola ministerstva.

Podle policie Péťa spolu s dalšími obviněnými nadhodnotili cenu rekonstrukce zámku v Budišově o 30 miliónů korun, které si měli rozdělit mezi sebe. Jednou z obviněných je přitom i bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová, která měla evropské dotace na starosti. Policie je přesvědčená, že za ovlivnění výběru měla od Péti dostat dvoumiliónový úplatek.