Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) ve čtvrtek řekl, že někteří ministři nechtěli, aby byla ekologická daňová reforma vůbec začleněna do balíku rozpočtových změn. Nakonec ale ekologické daně v reformním souboru zůstaly.

Výnos z ekodaní má od roku 2009 ulevit zaměstnavatelům v placení sociálních odvodů.

"Snížíme povinné odvody sociálního pojištění zaměstnavatelů. Odhadujeme, že to bude 0,3 procentního bodu podle výnosů, které se budou blížit zhruba čtyřem miliardám korun. Bude to fungovat tak, že v první polovině příštího roku ministerstvo financí vyhodnotí dynamiku příjmů. Tak budeme mít odhad, jak vysoké výnosy budou, na jehož základě ministerstvo práce navrhne snížení odvodů o x desetin procentního bodu pro rok 2009," uvedl Bursík.

Náhradu části sociálních odvodů za výnosy ekologické daně podle něj provedlo i Německo.

Daň budou platit i domácnosti, které topí plynem

Vláda chce, aby ekodaň platili také domácnosti topící uhlím, elektřinou a zemním plynem.

Úlevu pro první skupinu žádal ministr průmyslu Martin Říman (ODS), pro domácnosti topící plynem navrhovala výjimku ministerstva financí a životního prostředí.

Pro Bursíka byla žádost Římana principiálně nepřijatelná vzhledem k tomu, že jde o vysoce neekologický typ vytápění. "Tohle kdyby bylo přijato, tak se může jít ministr životního prostředí akorát oběsit, to by celá reforma byla postavena na hlavu," komentoval návrh.

Východiskem ze sporu se nakonec podle Bursíka ukázalo neudělení žádné výjimky vyjma obnovitelných zdrojů.

Celý reformní balík bude vláda schvalovat příští středu, Bursík nevylučuje, že by jednotlivé návrhy mohly doznat změn ještě ve Sněmovně.