Topolánek a Zeman se sešli o víkendu, podle premiéra prý mluvili zejména o rozpočtu. [celá zpráva]

"Je to celkem logická návštěva. Miloš Zeman má vliv na celou řadu poslanců, v momentě, kdy budu schopen se dohodnout s Milošem Zemanem, tak je docela pravděpodobné, že se dohodnu i s některými poslanci," řekl v ČT Topolánek. Dodal, že Zemanův vliv nepřeceňuje.

"Ale je to přece jenom člověk, který to vždycky se sociální demokracií myslel dobře a dobře ví, že změny na výdajové straně rozpočtu jsou nutné a on by je neudělal jinak," dodal premiér.

Topolánek bezprostředně po návštěvě odmítl, že by se Zemanem mluvili o tom, jestli by bývalý šéf ČSSD mohl ovlivnit rozhodování některých jemu blízkých poslanců. Na dotaz, zda hovořili o konkrétních jménech poslanců, kteří by případně mohli vládní reformy podpořit, premiér řekl: "I kdyby to byla pravda, tak bych vám řekl, že ne. A ono to pravda není".

Reformu kritizují i někteří koaliční poslanci

Vládní reformu veřejných financí odmítá jak ČSSD, tak KSČM. Ani exposlanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří umožnili vznik Topolánkovy vlády, zatím neupřesnili, jestli reformu podpoří.

Plánované změny nejvíce z vládní koalice kritizuje poslanec Vlastimil Tlustý (ODS), výhrady mají i lidovci Jan Kasal a Ludvík Hovorka.

Návrh reformy by ve středu měla po jednotlivých bodech projednat na svém zasedání vláda. Až po jejich schválení o nich prý premiér začne jednat s opozicí, odbory a každým, kdo o to bude mít zájem.