Starostům také vadí, že se kabinet chystá zrušit daň ze zemědělské půdy. To podle nich bude pro vesnice znamenat další finanční výpadek 1,4 miliard korun.

Juřenčáková dodala, že starostové ze Zlínského kraje doufají, že v protestu je podpoří také jejich kolegové z ostatních regionů České republiky.

"Obavy starostů ohledně dopadů reformy veřejných financí na rozpočty obcí jsou zbytečné a nepodložené. Dopad navrhované reformy na rozpočty měst a obcí v roce 2008 je pozitivní," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Zdůraznil, že ihned po schválení reformy bude předložena novela zákona o rozpočtovém určení daní. "Ta bude obcím beze zbytku kompenzovat daňové výpadky, které mohou vznikat od roku 2009," dodal Jakob.

Vláda chce reformou zastavit zadlužování státu

Vláda představila plán svých ekonomických reforem na začátku dubna. [celá zpráva] Podle něj chce kabinet zavést jednotné sazby daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent. Nahradí dosavadní čtyři sazby 12, 19, 25 a 32 procent. Daň bude počítána z tzv. superhrubé mzdy.

Vláda rovněž navrhla zvednout sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent. Základní sazba zůstane na 19 procentech.

Přibližně 8,5 miliardy korun chce také vláda ušetřit v příštím roce na sociálních podporách. Sníží se porodné, nemocenská, zruší se "pastelkovné" a změní se dětské přídavky.