Romové v dopise Stehlíkové zájem ministryně ocenili, peníze ale odmítli. Napsali, že se snaží své bydlení opravovat a přizpůsobit se novému životu. Uvedli, že děti chodí do školky a jeden muž si i přes velkou nezaměstnanost v regionu našel práci.

Podle ministryně obsah dopisu dokazuje, že vystěhované romské rodiny nejsou nepřizpůsobivé. Podle ní by politici měli problémy řešit na místě a "neznásobovat je vývozem do jiných lokalit".

Podle některých aktivistů si vystěhovaní Romové přejí hlavně to, aby se mohli vrátit zpět do Vsetína. Podobně se nedávno vyjádřil i náměstek ministryně Pavel Hříbek. Některé rodiny prý již usilují o to, aby se mohly z půjček od města vyvázat a domy nemusely 20 let splácet.

Vystěhovaní Romové mají nové domy městu Vsetín, které je pořídilo, 20 let splácet. Stehlíková původně chtěla pro Romy dotaci 1,5 miliónu korun na opravy, státní peníze ale nelze na soukromý majetek použít. Proto Stehlíková navrhla sbírku.

Slíbené peníze půjdou na konto Nadace Olgy Havlové

Ministryně exstarostu za vystěhování Romů ostře kritizovala, podle ní řešení jen přesunul na bedra jiné samosprávy. Čunek, který je také vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj, jí ale vzkázal, že problému nerozumí.

Přislíbené peníze od politiků a dalších dárců by měly putovat na konto Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové.  Z něj pak mohou podporu v grantovém řízení získat potřební i organizace, které jim pomáhají.

Peníze do sbírky původně přislíbil ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Na každou rodinu chtěl věnovat 10.000 korun. Stejně chtěla přispět i Stehlíková. Čunek ve středu řekl, že do plánované sbírky pro romské rodiny nepřispěje. Dodal ale, že pokud by měla jasně stanovená pravidla, peníze by věnoval.