K urnám by chtěli jít především příznivci ODS, Strany zelených a voliči malých neparlamentních stran. Kdyby volby nebyly na jaře, druhý nejpřijatelnější termín konání voleb by pro ně byl letošní podzim. Předčasné volby si naopak nepřeje něco přes 20 procent dotázaných. Zbylých zhruba 30 procent občanů to nezajímá nebo je jim to jedno.

Trojkoalice favoritem

Skoro šestnáct procent respondentů uvedlo, že preferují vládu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, to znamená tu současnou. Nejčastěji jí vyjádřili podporu právě voliči všech tří vládních stran. Část příznivců občanských demokratů také uvedla, že by pro ně byl přijatelný společný kabinet s ČSSD.

Za druhé nejlepší řešení považovali dotázaní úřednickou vládu (12,2 procenta), kterou by si zejména přáli nerozhodnutí voliči a voliči neparlamentních stran. Ze sympatizantů velkých stran se pozitivně k této myšlence stavěli hlavně příznivci ČSSD.

Na třetí pozici byla velká koalice ODS a ČSSD (10,4 procenta). Takovou formu vlády podpořili nejvíce stoupenci sociálních demokratů, téměř stejný počet ale považoval za dobrou i variantu vlády jejich strany společně s KDU-ČSL a KSČM. Koalici s ČSSD považovali za dobrou i příznivci komunistů.

Souhlasili byste s předčasnými volbami (v %)?
určitě ano 21,6
spíše ano 25,8
určitě ne 8,6
spíše ne 13,5
nevím, nezajímá mě to 30,5

Zhruba 75 procent dotázaných se domnívalo, že sedmiměsíční povolební krize poškozovala pověst České republiky v zahraničí. Sedmdesát procent občanů si myslí, že zdlouhavé vyjednávání o nové vládě poškodilo českou ekonomiku.

Jaké politické uskupení je pro vás nejvíce přijatelné (v %)?
ODS, KDU-ČSL, Strana zelených 15,8
úřednická vláda 12,2
ODS, ČSSD 10,4
ČSSD, KSČM, KDU-ČSL 6,9
ODS, ČSSD, KDU-ČSL 4,7
ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Strana zelených 3,8
ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Strana zelených, KSČM 2,5
jiné 2,8
nevím, nezajímá mě to 40,8
zdroj: Median