Skoro čtvrtina z 600 oslovených, 23,4 procenta jsou pro předčasné volby "určitě", dalších 20,3 procenta volilo odpověď spíše ano. S konáním předčasných voleb "určitě" nesouhlasí 13,3 procenta a "spíše" nesouhlasí 17,6 procenta dotazovaných. V otázce termínu případných předčasných voleb se na nejbližším možném termínu, tedy jaru 2007, shodlo podle výzkumu 65,5 procenta respondentů požadujících předčasné volby, s podzimem příštího roku souhlasí 18,2 dotazovaných, s jarem 2008 5,6 procenta.

Rozpory mezi ČSSD a ODS trvají

Nedělní diskuse ukázaly, že velké rozpory přetrvávají především mezi dvěma největšími stranami politického spektra, mezi ODS a ČSSD. Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) se sociálním demokratem Zdeňkěm Škromachem v pořadu Nedělní partie na Primě neshodl skoro v ničem, i když mají podobné priority. Podle Škromacha jsou to stabilizace veřejných financí, důchodová reforma, problematika zdravotnictví a  boj proti korupci. "To jsou přesně body z programu, který jsem předložili," okomentoval to Tlustý a dodal: "Já bych na přední místa dal daňovou reformu, ale nechci dráždit rovnou daní. Na zjednodušení daní bychom se shodli."

Tlustý však pro spolupráci obou stran není, i když kupodivu nechce ani snížit věk odchodu do důchodu a dokonce ani není pro zavedení plateb u lékařů. "Já křížení ohně a vody nepovažuji za možné, já jsem společnou vládu ODS a ČSSD nechtěl. "

Postup ODS však kritizuje i Zdeněk Škromach: "Z přístupu vyjednavačů ODS se mi zdálo, že ODS tu vládu nechce. V této chvíli není žádná dohoda." Podle něj sociální demokracie chce vládu co nejdříve. To tvrdil i Tlustý: "Chtěl bych, aby byla, ale je jasné, že sociální demokracie nemá vůli umožnit vládu Topolánka a ODS. Je to o vůli sociální demokracie a pana předsedy Paroubka." Podle něj chce ČSSD vládnout sama.

Hádka o Zákoník práce a Nomuru

Rozpory ukázalo i páteční jednání o Zákoníku práce. Podle tlustého ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) navrhl ČSSD ústupky. Chce rychle odstranit chyby v Zákoníků práce, a proto byl ochoten odstranit jen ty, které jsou technického rázu a nemají politický podtext. ČSSD však na změny nekývla.  

Škromach kontroval, že podobná témata se mají předjednávat, a že Nečasovi nabídl už před několika týdny společné jednání o změnách v Zákoníku práce.

Nejvíce byly patrné rozdíly v pohledu na smír s japonskou společností Nomura. Tlustý má pocit, že na poslední chvíli zabránil dalším ztrátám. "Záruky, které poskytla tehdejší vláda  ČSOB už stály 130 miliard a na spadnutí bylo zaplacení dalších 70 miliard," uvedl Tlustý. To ale Škromach popřel.

Smlouva o smíru s japonskou bankou Nomura v kauze Investiční a Poštovní banky (IPB) by mohla být podle Tlustého zveřejněna na konci března příštího roku. Dokument může být podle něj zveřejněn, jakmile se uskuteční všechny kroky, které jsou v něm obsaženy.

Zelení by trojkoalici netolerovali

V Otázkách Václava Moravce se zase ukázaly rozpory mezi ODS a Stranou zelených. Podle Kateřiny Jacques ODS opomíjí ekologická témata. Dalším jednáním se ale nebrání, pokud však bude jasný mandát vlády i její programové cíle. Zelení kladou důraz na modernizaci ve vědě, na  vzdělání, na dopravu a energetiku, přičemž krédem je trvale udržitelný rozvoj. Ten ODS v minulosti odmítala." Než se podílet na takovéto vládě, je podle ní lepší být v opozici.

Lidovci v možném trojkoalici budou podle ní tvořit jen nárazník, což se zeleným nelíbí. Trojkoalici by zřejmě netolerovali, i když by to záleželo také na konkrétním programu a osobách.

Pokud ani druhá vláda premiéra Mirka Topolánka nezíská důvěru poslanců, občanští demokraté se budou snažit získat místo předsedy Poslanecké sněmovny. Šéf sněmovny jmenuje v případě třetího povolebního pokusu o sestavení vlády premiéra. Pak by se mohlo podařit sestavit kabinet na celé volební období, nebo by to byla nejrychlejší cesta k předčasným volbám. Uvedl to v Otázkách Václava Moravce České televize předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Sněmovnu nyní vede sociální demokrat Miloslav Vlček.