Nejčastěji chtěli peníze na opravu škol a školek, chodníků, kanalizace ale také věží kostela nebo na prořezání stromů. Každý poslanec si hájí obec ze svého regionu. A zdroj peněz - většinou vládní rozpočtová rezerva. Ta běžně slouží v případě, kdy stát potřebuje peníze na nečekané události, například povodně.

Do rezervy nedávno připutovaly více než čtyři miliardy korun ze splátek dluhů a z důchodů a plateb zdravotního pojištění za státní zaměstnance. Rozpočtový výbor ale tyto peníze už dřív rozdělil na regionální projekty.

Rozpočet na rok 2007 počítá s deficitem 91,3 miliardy korun. To poslanci schválili už v prvním čtení. Ve druhém jednotliví vystupují a pronesou formulaci, že požadují částku většinou v řádu miliónů například na rekonstrukci některé ze staveb v regionech. Často chtějí dotace pro sportovní kluby, které sami navštěvují nebo pro obce, odkud pochází oni nebo jejich přátelé.

Například Milevsko na Písecku by se tak mohlo dočkat umělého trávníku na svém fotbalovém hrišti a dobrovolní hasiči z Domažlic rekonstrukce svých vozů.

Závěrečným čtením, a tedy i rozhodováním o jednotlivých návrzích, projde rozpočet příští středu. Pokud návrh uspěje, musí ho ještě podepsat prezident. Senátoři o tomto zákoně nejednají, prezident ho také nevetuje, i když podle Ústavy k tomu má právo.