Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) ve středu uvedl, že "žádné konkrétní podezření nemá", ale jde podle něj o "natolik závažný případ, že veřejnost má právo se dozvědět, zda nedošlo k nějakému pochybení." Zároveň dodal, že výsledek kontroly očekává v horizontu několika dní.

Policejní prezident oznámil, že už důkladnou kontrolu zadal. "Vydal jsem jednoznačný pokyn vedoucímu odboru vnitřní kontroly Policejního prezidia, aby spolu s kontrolním pracovištěm správy Východočeského kraje důkladně prověřil postup odpovědných policejních orgánů Okresního ředitelství Policie ČR v Havlíčkově Brodě, které trestní oznámení 23. října 2006 obdrželo," uvedl ve svém prohlášení Husák s tím, že ho informace o možné zbytečné prodlevě u práce policie znepokojily. "Případem, který v naší zemi nemá obdoby, jsem otřesen," podotkl Husák.

Julínek zřídí znaleckou komisi

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se chystá zřídit znaleckou komisi, která by měla prověřit postup zdravotníků v případě vražd pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Řekl to ve středu po schůzce s Langrem. Společně se pak chystají vytvořit návod, jak by měla zdravotnická zařízení při podezření na závažné trestné činy postupovat.

Julínek se o komisi zmínil již začátkem týdne. Její zřízení si ale rozmyslel. Nyní uvedl, že má o případu víc informací a vidí potřebnost znaleckého prověření. "Existují tady indicie o tom, že ten postup byl přinejmenším laxní," uvedl Julínek.

Zatím však neupřesnil, jak by komise měla vypadat a na co by se měla zaměřit. Na jejím složení, úkolu a působení se chce ministr shodnout s hejtmanem. S ním i s vedením nemocnice se chystá setkat v pátek. Zatímco Julínek chce prověřit postup zdravotníků, Langer již uložil policejnímu prezidentovi, aby prošetřil kroky policie.

Podle Julínka nemocnice nevědí, jak by měly v případě podezření na závažné trestné činy postupovat. Uvedl, že je proto nutné "zvýšit právní vědomí" ve zdravotnických zařízeních. Ministerstva zdravotnictví a vnitra pro ně připraví přesný pokyn.

Policie z vraždy osmi pacientů obvinila bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice. K činu se přiznal. Oběti údajně usmrtil lékem, který zabraňuje srážlivosti krve.

Další články v kauze nemocničního vraha
Obhájce nemocničního vraha: získat heparin nebyl problém
Ředitel nemocnice, kde se vraždilo, byl odvolán
Zavražděných v nemocnici přibylo, obětí je osm
Rodiče Zelenkova partnera vraždy v nemocnici zaskočily
Nemocniční vrah není ve vazební cele sám
Muž obviněný z vražd v nemocnici je ve vazbě
Bývalý zdravotník je podezřelý ze sedmi vražd pacientů, další chystal