Středočeský hejtman Bendl a ministr vnitra Langer uspěli už v prvním kole volby, Gandalovič byl zvolen v kole druhém. Dosavadní první místopředseda Nečas si musel počkat na třetí kolo. V něm porazil Evžena Tošenovského.

Langer v prvním kole získal 310 hlasů, Bendl 274 hlasů, Gandalovič ve druhém kole měl 275, Nečas dostal 237 hlasů.

Předsedou byl už v dopoledne opět zvolen Mirek Topolánek. [celá zpráva]

Bém porazil Nečase i Tlustého

Ve volbě prvního místopředsedy bylo pro Béma 268 ze 479 hlasujících. Nečas dostal 106 hlasů, Tlustý 104 hlasů. Bém tak zvítězil už v prvním kole, protože ho podpořila více než polovina delegátů

"Strašně si toho vážím, je to obrovská odpovědnost a závazek," řekl po oficiálním vyhlášení výsledků Bém. Ten kandidoval už na minulém kongresu. Tam mu vítězství uniklo.

"Je to velká naděje ODS. Má obrovskou podporu, má charisma, je to člověk, s kterým nepochybně budu dlouho spolupracovat, my tvoříme tandem už dnes," řekl v reakci na zvolení Béma Mirek Topolánek.

Změny ve vedení ODS:
staré vedení nové vedení
předseda Mirek Topolánek Mirek Topolánek
1. místopředseda Petr Nečas Pavel Bém
místopředseda Petr Bendl Petr Bendl
místopředseda Ivan Langer Ivan Langer
místopředseda Pavel Bém Petr Gandalovič
místopředseda Miroslava Němcová Petr Nečas

Bém v projevu, v němž se chtěl delegátům představit, vyzvedl svou spolupráci s Klausem a hejtmany. Řekl, že věří, že ODS může jednou sestavit jednobarevnou vládu.

Nečas přirovnal pozici prvního místopředsedy k roli muže, který předsedovi kryje záda. Předsedu přirovnal k cyklistickému závodníkovi a prvního místopředsedu k tomu, kdo mu veze vodu a určuje tempo do spurtu.

Na místopředsedu původně kandidovalo čtrnáct lidí, tři se své kandidatury před volbou vzdali. O post prvního místopředsedy se chtěl původně ucházet také Ivan Langer, před volbou ale řekl, že se kandidatury vzdává.

K tématu čtěte také:
Topolánek byl opět zvolen předsedou ODS
ODS se na kongresu pře o spolupráci s ČSSD
Na kongresu se spekuluje o zákulisních dohodách
Kasal: vládu ČSSD a KSČM nedopustíme
Projev předsedy ODS Mirka Topolánka
Projev zakladatele ODS Václava Klause