Topolánek chtěl dostat výraznou podporu, aby mohl příští týden pokračovat v jednáních o vládě s podporou všech stran vyjma komunistů, a tedy jednat s ČSSD, jak mnoho zástupců ODS odmítá. Nejsilnější strana by pak neprosadila předčasné volby už příští rok, jak usilovala.

"O mandát jsem si řekl velmi tvrdě v projevu, důvěra 70 procent je v takovém kontextu nebývalá, neskutečná. Těch 30 procent nejsou ani tak hlasy proti mně, ale vůbec proti jednání s ČSSD a pro předčasné volby hned zítra," řekl Topolánek Právu.

Současně si je ale vědom, že dostal jasný signál, že je potřeba prosazovat předčasné volby co nejdříve. Doplnil, že slabý mandát by podle něj byl něco přes 50 procent.

Na kongresu předčasné volby prosazovala velká část delegátů. Většinou se současně vyslovovali proti jednání s ČSSD. ODS má nyní v předvolebních preferencích převahu a v případných volbách by zřejmě zvítězila s větší převahou než v těch červnových.

S projevy na téma spolupracovat či nikoliv se sociální demokracií, vystupovali delegáti po celou sobotu. [celá zpráva] Debata pokračovala i v neděli ráno.

Topolánek: Nechci vyhrát volby a jít do opozice

Volba předsedy začala před jedenáctou hodinou. Topolánek předtím vystoupil s projevem, v němž se ohradil proti kritice těch, kteří prosazovali předčasné volby. Z jejich slov prý pochopil, že "ODS zavazuje své vyjednavače, aby s nikým nejednali, ale rovnou zařídili předčasné volby a v té době zavedli rovnou daň," řekl Topolánek.

Rozladěně reagoval i na projevy, které ho upozorňovaly, že musí prosazovat program strany. Poslanec Pavel Bratský navrhl usnesení, které by Topolánka jako hlavního vyjednavače k tomuto zavazovalo.

Topolánek řekl, že chce být premiérem. Reagoval na některé projevy, které vyzývaly, aby ODS raději odešla do opozice. Nechce prý být předsedou strany, který vyhrál šestkrát volby a nakonec skončil v opozici a politickém důchodu.

K tématu čtěte také:
ODS se na kongresu pře o spolupráci s ČSSD
Na kongresu se spekuluje o zákulisních dohodách
Kasal: vládu ČSSD a KSČM nedopustíme
Prvním místopředsedou ODS se stal Pavel Bém
Projev předsedy ODS Mirka Topolánka
Projev zakladatele ODS Václava Klause