Dvě třetiny občanů se domnívají, že aktuální společenské uspořádání je lepší než před rokem 1989. Jedná se především o mladé lidi a občany s vyšším vzděláním. Jednoznačně kladně se vyjádřili příznivci ODS a většinou i stoupenci Strany zelených a KDU-ČSL. Kladně se vyjádřila také asi polovina sympatizantů ČSSD.

Zastánci předlistopadového režimu jsou především příznivci KSČM, ze kterých dává přednost současnému uspořádání jen každý sedmý.

Zatímco podíl obhájců komunistického režimu rostl až do přelomu let 1997/1998 a začal ubývat od roku 2000, množství lidí, které oba režimy považuje za stejné, zhruba pětina, je stabilní od roku 1992.

Demokratické základy máme, i když ne tak silné jako na Západě

Většina občanů, téměř dvě třetiny, si také myslí, že Česko má už vybudováno základy demokracie. Rozšířenost tohoto mínění se v podstatě nezměnila od roku 1993. Jen třetina je ale názoru, že jejich úroveň je srovnatelná se situací v západoevropských zemích.

Přibližně polovina respondentů  je přesvědčena, že současné politické strany zaručují demokratickou politiku. Spokojenost s fungováním demokracie ale vyjádřila méně než polovina občanů, což je nižší podíl než byl po většinu 90. let.

Stav a úroveň demokracie ohodnotili nejpříznivěji stoupenci ODS, dále pak sestupně sympatizanti Strany zelených, KDU-ČSL a ČSSD. Nejkritičtěji se vyslovili příznivci KSČM.

Je současný režim lepší, stejný nebo horší než ten před listopadem 1989? (údaje v %)
trochu lepší 34
mnohem lepší 29
asi tak stejný 18
trochu horší 12
mnohem horší 7
Zdroj: STEM