Pro něho je v odhalování tohoto druhu trestné činnosti FIPO partnerem. "Je půlka listopadu a my stále nevíme, co bude dál," řekl Právu. Útvar by měl být přitom rozpuštěn do začátku příštího roku.

"Nyní je na řadě ministerstvo vnitra, aby nám jasně řeklo, kdo bude naším novým partnerem. Už teď je to tak akorát," dodal Korynta.

"Každopádně budeme požadovat kontinuitu, budeme potřebovat znát dopředu své partnery jak pro problematiku praní špinavých peněz, tak financování terorismu," řekl Právu Koryntův zástupce Josef Bažant.

Než jít s penězi dolů, raději do civilu

Podle policisty pracujícího v řídící funkci ve finanční policii, který si s ohledem na zatím otevřenou otázku svého budoucího zařazení nepřeje být jmenován, je ale na řešení situace pozdě. "Už teď je pět minut po dvanácté. Rozdělit speciální útvar během tak krátké doby a navíc doufat, že znovu začneme bez prodlení pracovat v úplně jiných podmínkách, nemůže nikdo rozumný očekávat," řekl.

Sám odhaduje, že se někteří zkušení policisté pod vlivem událostí rozhodnou pro odchod do civilu. "Lidé jsou znechucení a rozhodnutí ministra Langera nechápou. Navíc ti z nás, kteří budou převeleni na krajské kriminálky, půjdou s platem až o několik tisíc korun měsíčně dolů. Jejich složité případy jim ovšem zůstanou," dodal policista. Délku zpoždění, než by se systém "usadil" do nových kolejí, odhaduje až na několik měsíců.

Činnost Finančně analytického útvaru a jeho spolupráce s FIPO
Rok Přijaté podněty Trestní oznámení postoupená na FIPO
2003 1970 114
2004 3267 103
2005 3404 208
Zdroj: FAÚ MF